OIK atcelšanas likumprojektam Saeimā prognozējama lēna virzība

4 komentāri
OIK atcelšanas likumprojektam Saeimā prognozējama lēna virzība
EMĪLS DESJATŅIKOVS, F64

Covid-19 krīzes laikā pieklusušas kaislības ap elektroenerģijas OIK atcelšanu, taču šodien Saeimā deputāti pie tā vismaz formāli sāka darbu. Konkrētā likumprojekta virzība gan solās būt lēna.

Obligātā iepirkuma komponentes jeb OIK atcelšanas likumprojektam Saeimā prognozējama lēna un smagnēja virzība.

Februāra beigās, kad Saeima uzklausīja elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojumu, toreiz ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) paziņoja, ka virza Saeimā likumprojektu OIK virskompensāciju atcelšanai. Tālāk jau to nodeva izskatīšanai Tautsaimniecības komisijā. Šodien tā ķērās pie darba, nu jau bijušā ministra Nemiro vadībā.

Tiesa gan, komisijā vēl netika vētīts pats likumprojekts. Deputāti sprieda par ceļa karti tā izskatīšanai. Nemiro piedāvājums paredzēja sēdes noturēt un likumprojektu apskatīt piecos lielos blokos – finanšu, vides, siltumapgādes pašvaldībās, tiesiskuma un zaļās enerģijas nākotnes, katru no šīm jomām izdiskutējot ar publiskā un privātā sektora pārstāvjiem.

“Neapšaubāmi šis jautājums ir sabiedrībai ļoti svarīgs, un mums ir jāievēro laba likumdošanas prakse. Tātad trīs lasījumi. Prognozēt laiku, kad šis likumprojekts varētu būt izskatīts trijos lasījumos, ir grūti,” saka Nemiro.

Jaunās konservatīvas partijas (JKP) pārstāvji, kuri iepriekš balsoja pret Nemiro Tautsaimniecības komisijas vadītāja amatā, konkrēto piedāvājumu raksturoja kā gumijas stiepšanu.

“Ja jau Ekonomikas ministrija šādu likumprojektu ir sagatavojusi, nevar būt tā, ka tur ir sarakstīta kaut kāda mistika no zila gaisa. Tur taču arī ir bijušas visas šī tikšanās ar uzņēmējiem,” norāda Saeimas Tautsaimniecības komisijas deputāts Krišjānis Feldmans (JKP).

Galu galā, nolemts divas nedēļas gaidīt atzinumus no ministrijām un tad vienoties par likumprojekta izskatīšanas grafiku. Nemiro sola nekavēties, bet svarīgi uzklausīt visas iesaistītās puses.

Uz repliku, vai nesanāks tā, ka viss tiks “malts” otrreiz pa apli, Nemiro atbild: “Pilnīgi nepiekrītu. Man viss ir zināms, bet Saeimas komisijā ir 12 deputāti. Viņiem arī ir jāiepazīstas ar zināšanām, kas man ir bijušas Ekonomikas ministrijas ietvaros, un pēc tam mums Saeimas plenārsēdē jau ir 100 deputātu, kuriem arī šis jautājums ir jāzina.”

Nemiro kā pozitīvo faktoru akcentēja to, ka konkrētais likumprojekts ir nokļuvis Saeimā. Trīs lasījumi, un OIK tikšot atcelta.