OECD par 280 000 eiro pētīs mājokļu pieejamību Latvijā

6 komentāri
OECD par 280 000 eiro pētīs mājokļu pieejamību Latvijā
EDMUNDS BRENCIS, F64

Ekonomikas ministrija plāno slēgt 280 000 eiro vērtu līgumu ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju (OECD), lai veiktu pētījumu par mājokļu pieejamību Latvijā.

Ministrijā aģentūrai LETA skaidroja, ka patlaban nacionālā līmenī nav pieejami ekspertu izstrādāti visaptveroši analītiski materiāli, kas ietvertu visu mājokļu pieejamību definējošo jautājumu loku un piedāvātu risinājumus identificētajām problēmām, kā arī novērtētu ekonomiskos ieguvumus no mājokļu pieejamības veicināšanas.

Noslēdzot līgumu ar OECD, plānots, ka tiks izvērtēta Latvijas mājokļu pieejamība, kas ļautu labāk izprast iedzīvotāju spēju piekļūt kvalitatīviem mājokļiem. Paredzēts arī likvidēt šķēršļus, kas kavē pieejamību kvalitatīviem īres mājokļiem un piekļuvi mājokļa iegādei.

OECD pētījumā tiks sniegti arī konkrēti politikas ieviešanas ieteikumi, lai palīdzētu Latvijai izstrādāt finanšu instrumentu un normatīvā regulējuma kopumu, lai attīstītu pieeju īres mājokļiem un veicinātu mājokļa iegādi, norādīja ministrijā. Tāpat Ekonomikas ministrija no pētījuma sagaida ieteikumus politikas īstenošanai, lai atbalstītu pāreju no situācijas apzināšanas uz situācijas risināšanu.

Projekts tiks izstrādāts realizējot divus savstarpēji saistītus moduļus – pirmais modulis paredz mājokļu pieejamības novērtēšanu, bet otrs – politikas instrumentu izvērtējums mājokļu pieejamības veicināšanai.

Plānots, ka OECD pētījumu sāks šogad jūnijā un noslēgsies 2020.gada martā.

OECD noteiktās Latvijas projekta izmaksas ir 280 000 eiro, kas tiks segtas no Ekonomikas ministrijas valsts budžeta programmas “Būvniecība”.

Šā gada februārī ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) intervijā aģentūrai LETA atzina, ka Latvijā ir nepieciešama jauna mājokļu politika.

Viņš norādīja, ka lielākā daļa Latvijas dzīvojamā fonda ir būvēts padomju laikos, tāpēc patlaban tiek aktualizēta virkne ar mājokļu politiku saistītu jautājumu, tostarp par māju slikto stāvokli, drūpošiem balkoniem utt.

“Patlaban vēlamies apzināt visas problēmas un veidot attiecīgu mājokļu politiku. Situācijas apzināšanu sāksim tuvākajā laikā, bet pēc tam izstrādāsim stratēģiju. Redzams, ka reģionu līmenī, ir pašvaldības, kur mājokļu politika ir ļoti svarīga, un ir tādas, kur mazāk svarīga. Dabiskās migrācijas rezultātā atsevišķos novados iedzīvotāju skaits samazinās, tāpēc tur mājokļu politika nav tik aktuāla. Turpretī pilsētās šis jautājums ir ārkārtīgi svarīgs,” atzina Nemiro.