NVA aicina darba devējus pieteikties darbinieku mācībām

1 komentārs

Jau sesto gadu darba devējiem ir iespēja sagatavot sev nepieciešamos darbiniekus par Eiropas naudu. Kursus var izmantot cilvēki, kas palikuši bez darba, bet tieši šobrīd darba devēji tiek aicināti pieteikties jaunu darbinieku mācībām.

Ogres uzņēmumā ”Malevss” pašlaik strādā divi darbinieki, kas tika mācīti Eiropas projekta ietvaros. Pavāre veiksmīgi darbojas jau pusotru gadu, savukārt pagājušajā gadā uzņēmumam izdevās atrast cilvēku, piemērotu atbildīgam darbam siera ražotnē.

“Protams, ka sākums nav viegls. Cilvēki ienāk jaunā profesijā, ir daži, kam ir kaut kāda pieredze bijusi, iepriekšējā laikā, viņi paši kaut ko ir darījuši. Un, ja mums izdodas sasniegt tādu līmeni, kad ražošanas vadītājs saka, ka ir ļoti labi, par to man ir milzīgs prieks, un tas nozīmē, ka šie projekti ir vērtīgi un ir vajadzīgi uzņēmējiem,” saka “Malevss” valdes priekšsēdētājs Māris Legzdiņš.

Pašreizējais regulējums paredz, ka bezdarbnieku mācības pie darba devēja ilgst pusgadu. Par to tiek maksāta dotācija – pirmos trīs mēnešus 200 eiro, parējos trīs – 150. Pārējo daļu, vismaz līdz minimālajai algai, sedz darba devējs. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) arī maksā pusi minimālas algas darba vadītājam – cilvēkam, kurš māca bezdarbnieku.

“Varbūt, ka tie 50% būtu vajadzīgi nevis no minimālās algas, bet no tās algas, ko piedāvā uzņēmums tajā brīdī. Tas noteikti veicinātu šīs naudas pieaugumu nākotnē. Cilvēks nāk strādāt, viņam ir tas piedāvājums 500, 600, 700 eiro. Tad, apmācot šo cilvēku, ja nāktu šis finansējums, tad cilvēku noteikti ātrāk varētu ievilkt. Viņām būtu lielāka motivācija darboties,” bilst Legzdiņš.

Ir reglamentēts, ka darba devējām darbinieks ir jānodarbina vismaz trīs mēnešus pēc mācību beigām.

Bezdarbnieku izglītības atbalsta projekts Latvijā darbojas kopš 2015. gada. Piecu gadu laikā tajā iesaistīto bezdarbnieku skaits ir četrkāršojies. Pašlaik ir izsludināta iesniegumu pieņemšana no darba devējiem, kas ilgs līdz 12. februārim.

2015. gadā projektā piedalījās 121 bezdarbnieks un 80 darba devēji. Savukārt 2019. gadā – jau 463 bezdarbnieki un 242 darba devēji. Plānots, ka šogad interesentu varētu būt vēl vairāk.

NVA vecākā eksperte Karina Opaļeva saka: “Darba devējam būtu jāaizpilda pieteikums, jāiesniedz filiālē, kur ir plānots nodarbināt, un tad filiālēs komisija izskata, ja atbalsta, tad aicina darba devēju izvēlēties atlasē atbilstošu bezdarbnieku, kuru apmācīt. Diezgan aktīvi tagad sāka pieteikties darba devēji, interesējas, iesaistās, daži bez profesijas piedāvā apmācīt sev nepieciešamos darbiniekus.”

Pagājušajā gadā pieprasītāko profesiju augšgalā bija šūšanas iekārtu operators, pavārs, pārdevējs, gaļas produktu izgatavotājs, noliktavas darbinieks, pārdevējs-konsultants, šuvējs, auto atslēdznieks un datu ievades operators. Visaktīvāk iespēju sagatavot sev vajadzīgu darbiniekus izmanto uzņēmēji, kas strādā reģionos.

1 komentārs