Noskaidrots “Gazprom” piederošo “Conexus” akciju pircējs

Pievienot komentāru
Noskaidrots “Gazprom” piederošo “Conexus” akciju pircējs
ZANE BITERE, LETA

Izsolē, kas pirmdien notika Krievijas valsts kontrolētā dabasgāzes koncerna “Gazprom” elektroniskajā tirdzniecības platformā, noskaidrots uzņēmumam piederošo Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) akciju paketes pircējs, paziņojusi Krievijas kompānija.

Izsolē, kurā tika piedāvāti 34,09911% “Conexus” akciju, piedalījās divi pretendenti. Uzvarētājs pagaidām netiek atklāts.

Akciju paketes sākumcena bija 79 miljoni eiro, bet minimālā cena – 70 miljoni eiro. Izsoles lejupejošais solis bija viens miljons eiro, bet augšupejošais solis – 500 000 eiro.

Iepriekš ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) aģentūrai LETA atzina, ka “Gazprom” ir tiesības pārdot sev piederošās “Conexus” akcijas jebkuram investoram. Vienlaikus ministrs lika noprast, ka Latvija izolē nepiedalīsies.

Arī otrs “Conexus” privātais akcionārs – investīciju fonds “Marguerite Fund” – iepriekš paziņoja, ka pārdos tam piederošos 29,06% “Conexus” akciju. Pircējs būs Japānas kompānijas “Marubeni” fonds.

Ekonomikas ministrs norādīja, ka Latvijai ir “Conexus” akciju pirmpirkuma tiesības, tāpēc par visiem plānotajiem darījumiem ar šīs kompānijas akcijām būs jālemj Ministru kabinetam. Pagaidām nav zināms, kad valdība varētu šo jautājumu skatīt.

Gadījumā, ja Latvija lems iegādāties pārējiem investoriem piederošās “Conexus” akcijas, to īpašniece būs AS “Augstsprieguma tīkls”.

LETA jau vēstīja, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) sertificējusi “Conexus” ar diviem nosacījumiem, kas uzņēmumam jāizpilda līdz 2019. gada beigām.

“Conexus” jānodrošina, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuves autoruzraudzību no 2020.gada 1. janvāra īsteno komersants, kas nav tiešā vai netiešā veidā saistīts ar Krievijas “Gazprom” un tā saistītajiem komersantiem.

Savukārt otrs nosacījums paredz nodrošināt, ka no 2020. gada 1. janvāra “Gazprom” nav iespēju tieši vai netieši kontrolēt “Conexus”, proti, Krievijas uzņēmumam jāpārdod sev piederošās akcijas.

Šī nosacījuma otra daļa paredz, ka līdz 2020. gada 1. janvārim “Conexus” jānovērš arī interešu konflikta riski, ko rada “Marguerite Fund” vienlaicīga dalība gan “Conexus”, gan “Latvijas gāzē”.

“Latvijas gāze” ir dabasgāzes tirgotājs, kam pieder arī sadales sistēmas operators AS “Gaso”. Savukārt “Conexus” ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latviju ar Krieviju, Lietuvu un Igauniju.

“Conexus” ir slēgta akciju sabiedrība. Kompānijas lielākais akcionārs ir valstij piederošais “Augstsprieguma tīkls” (34,36%), kamēr “Gazprom” pieder 34,1%, bet “Marguerite Fund” – 29,06% akciju.

“Conexus” dibināts 2016. gadā reorganizācijas dēļ, no “Latvijas gāzes” nodalot pārvades un uzglabāšanas darbības virzienus.