Nodokļu maksātāji iegulda miljardus, taču atdeve no valsts kapitālsabiedrībām ir niecīga. Kāpēc tā?

0 Komentāru
Nodokļu maksātāji iegulda miljardus, taču atdeve no valsts kapitālsabiedrībām ir niecīga. Kāpēc tā?
Foto: LETA

Līdzšinējā kopējā atdeve no valsts kapitālsabiedrībās ieguldītajiem nodokļu maksātāju miljardiem ir niecīga. Šo situāciju pēdējais laiks pārskatīt un situāciju mainīt, tā uzskata ekonomikas ministrs, lielas cerības liekot uz iecerēto valsts kapitālsabiedrību pārvaldes reformu.

Valsts ir nozīmīgu aktīvu īpašnieks. Tai pilnībā vai daļēji piederošie teju 200 uzņēmumu veido iespaidīgu tautsaimniecības daļu – katru piekto eiro iekšzemes kopproduktā. Tomēr māc šaubas, cik efektīvi šie uzņēmumi tiek pārvaldīti.
Ekonomikas ministrs,

Atdeve ir zema – no uzņēmumu kapitālā ieguldītajiem teju 4 miljardiem eiro nodokļu maksātāju naudas 2014. gadā gūta kopumā tikai 17 miljonu eiro peļņa. Tajā skaitā daudzi uzņēmumi strādājuši ar desmitiem miljonu eiro peļņu, no kuras kopumā dividendēs izmaksāti 109 miljoni eiro, bet citi cietuši lielus zaudējumus. Esam tuvu pie nekā, secina ministrs un uzskata, ka pienācis brīdi šim jautājumam ķerties klāt.

Saskaņā ar iecerētām pārmaiņām, valsts kapitālsabiedrību stratēģija turpmāk tiks centralizēti apstiprināta un tādējādi beidzot parādīsies valsts griba redzēt kopēju skatu uz to, kā uzņēmumiem jāattīstās. Ministrs cer plānoto atdeves rādītāju aprēķinus redzēt arī diskusijā par nākamā gada valsts budžetu. Jauno pieeju pozitīvi vērtē Latvijas Dzelzceļš, jo tad arī būs izstrādāta stratēģija, kur jau skaidri būs definēti sasniedzamie mērķi.

Kamēr transporta nozarē, kur ietilpst dzelzceļš no 2014. gada peļņas pērn dividendēs valstij samaksāja vien 1,4 miljonus eiro, ar būtisku atrāvienu valsts maciņu papildināja mežsaimniecības nozarē. Konkrēti Latvijas valsts meži dividendēs pērn izmaksāja 54 miljonus eiro un faktiski šis uzņēmums viens pats nodrošināja pusi no visu valsts kapitālsabiedrību kopumā izmaksātajām dividendēm.

Tāpēc no uzņēmuma viedokļa ir ļoti labi, ka reformas ietvaros ir paredzēts dividenžu politiku sabalansēt ar uzņēmuma attīstību, proti, uzņēmums cer, ka vecā kārtībā tiks izbeigta un dividendēs no peļņas būs jāmaksā mazāk.  Uzņēmuma finanšu aprēķini liecina – ja no peļņas atrautu 70%, ar atlikušo trešdaļu varētu daudz vairāk izdarīt nekā patlaban.

Foto

Video

0 Komentāru