No 1. janvāra sola samazināt PVN Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem

Komentāri
No 1. janvāra sola samazināt PVN Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem
Foto: Pixabay.com

Valdība ir apņēmusies no nākamā gada 1. janvāra piemērot Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem un dārzeņiem samazinātu 5% PVN likmi. Veikalnieki ceturtdien apsolīja, ka nemēģinās iedzīvoties uz nodokļa atlaides rēķina un par 16% samazinās šo produktu cenas. Par to parakstīts īpašs sadarbības memorands.

Pārtikas ražotāju un tirgotāju lobijs par samazinātu pievienotās vērtības nodokli savām precēm cīnās jau kopš laika, kad valdību vadīja Aigars Kalvītis. Tomēr līdz šim visi centieni atdūrušies pret Finanšu ministrijas sienām. Tās amatpersonas nodokļa atlaides noraidīja, sargājot valsts maka biezumu. Tagad kritusi arī pēdējā barjera – finanšu ministre pievienojusies idejas atbalstītājiem.

“Kāpēc arī tik ilgi nav bijis drosmes pieņemt šo lēmumu par samazinātās PVN likmes ieviešanu, bažas, ka tirgotāji nodokļa kritumu neatspoguļos cenās. Un šodien mēs principā parakstām tādu džentlmeņu vienošanos, ka cenām būtu jākrītas,” saka finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Šo vienošanos kopā ar finanšu un zemkopības ministriem parakstīja veikalniekus pārstāvošās organizācijas. Tā paredz, ka cenas samazināsies par tik, par cik samazināsies nodoklis. “Memoranda būtība ir tāda, ka mēs neizmantojam sev nekādas priekšrocības no samazināta PVN. Visu ieguvumu, kāds viņš ir mēs atdodam pa taisno cenās tieši pircējiem,” norāda Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Valdis Turlais.

Veikalnieki cer, ka nodokļa samazinājums viņiem būs izdevīgs tik un tā, jo, samazinoties cenām, cilvēki produktus pirks vairāk. Tikmēr lauksaimnieki sagaida, ka lielveikalu plauktos parādīsies vairāk Latvijas izcelsmes pārtikas, jo tā kļūs konkurētspējīga. Tas ir, Latvija ir tikai viena no piecām Eiropas Savienības valstīm, kur pārtikai līdz šim nav piemēroti nodokļa atvieglojumi.

“Ja citās valstīs ir 0 vai 5%, tad, protams, mums ar saviem 21% ir grūti izkonkurēt ar viņiem. Es domāju, ka tas radīs lielu plusu,” saka Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

Samazināto PVN gan pagaidām piemērot plānots ļoti šauram produktu klāstam – tikai svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, tātad – ne žāvēti, ne cepti vai citādi apstrādāti produkti uz nodokļu atlaidi nevarēs pretendēt. Tāpat, 5% PVN maksās tikai Latvijai raksturīgo augļu vai ogu ražotāji, tātad ne Turcijas arbūzu, ne Spānijas mandarīnu ražotāji atlaidi nesaņems.

Samazinātais nodoklis svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem esot tikai pilotprojekts. Ja tas būs veiksmīgs, nodokli mazināšot arī citām pārtikas precēm.

Tas gan varētu būt patālas nākotnes jautājums – ierēdņi rēķina, ka pašlaik plānotais nodokļa atvieglojums valsts budžetam radīs aptuveni piecus miljonus eiro lielu iztrūkumu. To segt ļaujot, bet, ja šādu atlaidi piemērotu visai lauksaimniecības produkcijai, iztrūkumi būtu daudz lielāki. PVN samazinājums varētu stāties spēkā jau no jaungada, bet par to vēl jānobalso Saeimai.

Lasi vēl