NMPD izveidojies finansējuma deficīts

Komentāri
NMPD izveidojies finansējuma deficīts
FOTO: LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) ir izveidojies finanšu līdzekļu deficīts, tāpēc dienests vērsies Veselības ministrijā (VM) ar lūgumu pēc papildu līdzekļiem, aģentūrai LETA apstiprināja dienesta Komunikācijas nodaļas pārstāve Inga Vītola.

Vītola nevarēja nosaukt konkrētu summu, kādas dienesta budžetā trūkst, vien paskaidroja, ka deficīta apmērs ir ļoti mainīgs, jo mainīgi ir tā rašanās iemesli. Proti, galveno finanšu līdzekļu deficītu veido atlaišanas pabalsti un pabalsti par nelaimes gadījumiem darbā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Rīgas reģiona arodorganizācijas priekšsēdētājs Aleksejs Baranovs aģentūrai LETA apgalvoja, ka summa mērāma tūkstošos.

Dienesta pārstāvji skaidro, ka iestādē arvien pieaug gadījumu skaits, kad darbinieki tiek atbrīvoti no darba neatbilstoša veselības stāvokļa dēļ un ir jāizmaksā atlaišanas pabalsts. Vienlaikus, ņemot vērā Valsts un pašvaldību atlīdzības likumā atceltos ierobežojumus ar 2014.gada 1.janvāri attiecībā uz atlaišanas pabalstiem, tā apmēri pieauguši līdz četru mēnešu vidējās izpeļņas apmēriem. Papildus atbilstoši veiktajiem grozījumiem likumā ir palielināti arī pabalstu apmēri attiecībā uz nelaimes gadījumiem darbā.

Rīgas reģiona arodorganizācijas priekšsēdētājs Baranovs aģentūrai LETA sacīja, ka 1.augustā ticies ar NMPD vadītāju Armandu Ploriņu, kurš norādījis, ka gadījumā, ja VM neradīs iespēju piešķirt papildu līdzekļus, dienestam varētu nākties samazināt piemaksas par veiktā darba risku brigāžu darbiniekiem vai arī samazināt brigāžu skaitu. Arodbiedrības pārstāvji kategoriski nepiekrīt jebkādam iespējamam atalgojuma samazinājumam.

Dienesta dati liecina, ka 80% gadījumu iemesls atlaišanai veselības stāvokļa dēļ ir muguras problēmas ar ārsta aizliegumu celt smagumus. Vidējais no darba atbrīvoto NMPD brigāžu darbinieku vecums šogad ir 55 gadi, pērn un 2012.gadā tas bijis 56 gadi, bet 2011.gadā – 54 gadi. Savukārt dalot pēc dzimuma, 60% atlaisto darbinieku ir sievietes, bet 40% – vīrieši.

Veselības neatbilstības dēļ šogad līdz augusta sākumam atlaisti 23 NMPD brigāžu darbinieki, tostarp 12 ārsta palīgi, trīs ārsti un astoņi operatīvo medicīnisko transporta līdzekļu vadītāji. Pērn gada laikā no darba šo iemeslu dēļ atbrīvoti 19 darbinieki, 2012.gadā – 15, bet 2011.gadā – seši un 2010.gadā – pieci.

Vītola skaidro, ka darbs brigādēs saistīts ar augstu psihoemocionālo spriedzi, smagumu celšanu – pacientu pārvietošanu, medicīniskās aparatūras un medicīnisko līdzekļu nešanu līdz notikuma vietai -, kā arī darbu dažādās piespiedu, nestandarta pozās medicīniskajā transportlīdzeklī un notikumu vietā.

Rīt, 14.augustā, plkst.13 Rīgas reģiona arodorganizācijas pārstāvjiem, NMPD vadībai un VM pārstāvjiem paredzēta tikšanās ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V), lai pārrunātu dienestā izveidojušos situāciju. Saruna notiks Ministru kabinetā.