Nerezidentu biznesa samazinājums banku nozarē var negatīvi ietekmēt ekonomikas izaugsmi

0 Komentāru

Amerikāņu uzstājīgi mudināta, Latvijas valdība turpina slīpēt plānu, kā samazināt riskanto klientu skaitu bankās. Sagaidāms, ka tuvākajās nedēļās šis jautājums būs valdības dienaskārtībā.

Tikmēr ekonomisti spriež, ka trieciens nerezidentus apkalpojošajām bankām nepaliks bez sekām arī citādā ziņā. Proti, Latvijas ekonomikas izaugsme šogad varētu būt ievērojami lēnāka nekā plānots.

Pērn Latvijas ekonomika piedzīvoja straujāko izrāvienu pēdējos sešos gados. Arī šogad tika plānota vērā ņemama izaugsme, taču nerezidentu banku likstas un šī biznesa gaidāmie ierobežojumi sākuši raisīt bažas par lēnāku attīstību.

Piemēram, “Swedbank” otrdien, 27. martā, paziņoja, ka būtiski samazina iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi šim gadam, ko tā pamato ar vājo investīciju aktivitāti un banku biznesa sarukumu.

Arī citi ekonomisti neizslēdz prognožu pārskatīšanu šī iemesla dēļ, taču pagaidām turas pie sākotnējiem vērtējumiem, kas ir ap 4%.

“Tur, protams, ir zināmā mērā nenoteiktība. Jautājums ir, kā veiksies pārējām bankām ar savas darbības pielāgošanu jaunajiem nosacījumiem, vai būs kādi krasāki attīstības scenāriji vai tomēr viss notiks salīdzinoši mierīgi,” norāda “SEB” bankas ekonomists Dainis Gaišputis.

Gašpuitis arī uzsver, ka Latvijas ekonomika joprojām ir veiksmīgā situācijā – labi attīstās būvniecība, eksports un iekšējais patēriņš.

Finanšu ministrija piekrīt, ka nerezidentu biznesa samazinājums banku nozarē var negatīvi ietekmēt ekonomikas izaugsmi un līdz ar to – arī valsts maku.

Vienlaikus novērojamas arī pozitīvas tendences –  šogad pirmajos mēnešos nodokļu ieņēmumi nedaudz pārsnieguši prognozes.

Jāatgādina, ka pēc “ABLV  Bank” aizvēršanas un amerikāņu spiediena izskaust naudas atmazgāšanu valdība iecerējusi strauji samazināt riskanto klientu skaitu Latvijas bankās, tostarp aizliegt tā sauktās čaulas kompānijas.
0 Komentāru