Nekustamo īpašumu burbulis Latvijā pārsprāga, taču sekas jūtamas vēl aizvien

2 komentāri
Nekustamo īpašumu burbulis Latvijā pārsprāga, taču sekas jūtamas vēl aizvien
LETA

Līdz ar globālo finanšu krīzi pasaulē, arī Latvijā pārsprāga daudzi burbuļi – izrādījās, ka algas maksātas par lielu, kredīti izsniegti par dāsnu un arī nekustamie īpašumi, kas daudziem solīja treknu pārtikšanu, pārvērtēti. Pirms septiņiem gadiem bankas krīzes skartajiem aizņēmējiem atņēma tūkstošiem īpašumu, kas kā toksiski aktīvi nonāca banku izveidoto meitas uzņēmumu pārziņā, lai no tiem tiktu vaļā. Tagad vēl aizvien šie īpašumi tiek izpārdoti, un nekustamo īpašumu kompānijas Latvijā uzskata, ka tas kropļo tirgu, liekot cenām kopumā stagnēt.

Visas lielākās Latvijas komercbankas 2009. gadā bija spiestas izveidot savas kompānijas, lai pārvaldītu no kredītu nemaksātājiem atņemtos īpašumus.

“Tas ir kaut kas, kam nebūs iespēju atkārtoties tuvākajā laikā. Projekts kā tāds kopumā interesants, unikāls Latvijā kopumā,” atzīst Ektornet eksperti.

Bankas, lai piedzītu kredītu, pārsvarā vērsās tiesā un īpašumi nonāca tiesu izpildītāju izsolēs. Tajās banku meitas uzņēmumi īstenoja savu taktiku ar mērķi nepieļaut īpašumu izsoli par pārāk zemu cenu, bet ar šo īpašumu pārdošanu uzņēmumiem veicies dažādi.

Piemēram, Ektornet pa šiem gadiem kopumā nopircis ap 4800 īpašumus, ieguldot 300 miljonus eiro. Līdzīgos apmēros kopš 2012. gada uzņēmums arī izpārdevis teju visus īpašumus, bet palikuši īpašumi 30 miljonu eiro vērtībā.

Ektornet portfelī lielāko daļu veidoja komercīpašumi. Dzīvokļi pēc skaita bija tuvu 2000, bet absolūti lielāko daļu veidoja dzīvokļi pārņemtās daudzdzīvokļu mājas. Viena no tām – 518 dzīvokļu māja Salnas ielā Pļavniekos sagādājusi īpašas galvassāpes. Šis īpašums izmaksājis 10 miljonus eiro un kopumā bijis viens no dārgākajiem Ektornet portfelī, kas jau pārdots. Lētākie mērāmi dažos tūkstošos eiro.

Savukārt SEB saimes uzņēmuma Latectus rocībā bijuši 1500 īpašumi, no tiem lielākā daļa pirkt līdz 2012. gadam. Atšķirībā no Swedbank aktīva pārdošana sākusies dažus gadus vēlāk, un līdz šim pārdota puse īpašumu par 70 miljoniem eiro, tostarp pērn 21 miljona, bet šogad jau 27 miljonu eiro vērtībā.

Foto:

Latectus valdes priekšsēdētājs Ģirts Grīnbergs:

Pārdošanas apjoms būtiski sāka kāpt, sākot ar tieši pagājušo gadu un šinī gadā ir jau apmēram par 30% vairāk nekā tas bijis pagājušā gadā.

Latectus visvairāk pircis mājokļus un zemes gabalus. Tagad kopumā jāpārdod 740 dažādi īpašumi, no tiem – 290 dzīvokļi. Visgrūtāk klājas ar zemes gabaliem, tie arī tirgojas visilgāk – piecus gadus.

“Ir īpašumi, kas ir ar lielu cerību gaišā nākotnē, ir sadalītas pļavas, bez infrastruktūras, bez piebraucamiem ceļiem, pat grūti saprotamās vietās, kāpēc lai kāds tur gribētu dzīvot, tad es domāju, šie īpašumi kādu laiku vēl stāvēs, vai jātransformē atpakaļ,” norāda Latecus pārstāvis.

Proti, tos atkal būšot jāpārveido par lauksaimniecības zemēm. “Droši vien, ka būs jādod atpakaļ govīm,” norāda eksperts.

Latectus vadītājs prognozē, ka nākamgad nekustamo īpašumu tirgus varētu būt aktīvāks nekā šogad, un uzņēmums cer kāpināt arī savus pārdošanas tempus.

Līdzīgas prognozes – līdz 2018. gadam beigām ir arī Nordea bankas uzņēmumam Promano, kam vēl jāpārdod ap 600 objekti 41 miljona eiro apjomā, no tiem gandrīz 90% ir dzīvokļi un privātmājas.

Promano līdz 2014. gadam uzpircis vairāk nekā 1000 īpašumus aptuveni 70 miljonu eiro vērtībā. Līdz šim pārdoti īpašumi 20 miljonu eiro vērtībā.

Savukārt uz savulaik sabrukušās Parex bankas sliktākās daļas izveidotais uzņēmums Reverta līdz šim pārdevis 1500 īpašumus vairāk nekā 100 miljonu eiro apjomā. Palikuši 270 īpašumi 46 miljonu eiro vērtībā.

Tomēr, piemēram, 2010. gadā pirktos īpašumus Reverta pārdevusi vidēji par 22% dārgāk nekā pirkusi. Tagad, lai gan Revertas darbību paredzēts izbeigt 2017. gadā, tā īpašumus plāno izpārdot par gadu ātrāk.

Tātad banku meitas uzņēmumi nekustamo īpašumu tirgu ietekmēs vēl pāris gadus un pēc visu īpašumu pārdošanas plāno pārtraukt savu darbību.

Ja krīzes gados, šiem uzņēmumiem piedaloties izsolēs, netika pieļauta īpašumu cenu krišana bezdibenī, tad tagad šo pašu īpašumu pārdošana bremzē strauju cenu celšanos, atsevišķos segmentos un traucē nekustamo īpašumu attīstītājiem.

Eksperti prognozē, ka pēc banku meitas aiziešanas no tirgus, vidēji cenas jauniem dzīvokļiem strauji pieaugs. Uz to gan jau tagad gaida nekustamā īpašuma tirgus, kura pārstāvji pārmet banku meitas uzņēmumiem tirgus spīdzināšanu un kropļošanu.

Edgars Šīns, Latio līdzīpašnieks, asociācijas vadītājs:
Sākotnēji nekustamo īpašumu speciālistu vidū bija zināmas bažas, ka bankām, kurām jau ir tā diezgan liela vara nekustamā īpašuma biznesā, būs vēl lielāka vara – tā tas arī bija – krietna daļa no tirgus pēdējos 7–8 gados kontrolē tieši banku meitas uzņēmumi. Tirgū ir vērojama sava veida stagnācija, kuru nosaka šo portfeļa klātesamība aizvien tirgū.

Skaties video: