Nav skaidrības par minimālās algas celšanu

7 komentāri

Šonedēļ plaši apspriesta ideja par nepieciešamību nākamgad līdz 500 eiro palielināt minimālo algu. Taču šobrīd vēl nav nekādas skaidrības, vai tas tiešām notiks. Stingri par to iestājas tikai viena no koalīcijas partijām, bet valdības vadītājs ieceri vērtē skeptiski un uzsver, ka nekāds lēmums vēl nav pieņemts.

Minimālās algas palielināšana no 430 līdz 500 eiro ir viens no galvenajiem priekšvēlēšanu solījumiem Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP). Un tieši šis politiskais spēks šonedēļ nāca klajā ar paziņojumu, ka koalīcijā iezīmējies atbalsts priekšlikumam par minimālās algas celšanu nākamgad.

“Mums par to ir prieks. Mēs tiešām virzāmies tajā virzienā mūsu attīstības komitejās, kur runā par nodokļu jautājumiem, ka tas tā varētu arī attīstīties. Šobrīd ir visai pozitīvi noskaņojumi, ka tas varētu būt. Protams, galējais lēmums ir visai koalīcijai. Mēs nerīkojamies vienpusēji,” norāda JKP priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Jauno konservatīvo ciešākais sabiedrotais idejai par minimālās algas palielināšanu ir apvienība “Attīstībai/Par!”. Arī tās priekšvēlēšanu programmā solīta 500 eiro minimālā alga. Taču viens no apvienības līderiem Juris Pūce aicina neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus, ka nākamgad minimālā alga tiešām būs 500 eiro.

“Pirms koalīcija un pirms valdība lemj, ir jāizdiskutē arī ar sociālajiem partneriem. Tā, ka mēs gala lēmumu neesam pieņēmuši. Mēs no savas puses politiski, protams, pirms vēlēšanām esam aizstāvējuši, un arī tagad aizstāvam pozīciju, ka minimālā alga ir jāpaaugstina. Vai tas ir tieši 500 eiro nākamgad, vai 490, vai 510, tas lai paliek ekspertu piedāvājuma jautājums,” atzīst Pūce.

Savukārt premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) ieceri vērtē skeptiski. Viņaprāt, tas nav labākais risinājums, kā palīdzēt iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem. “Man pašam liekas, ka ir tomēr jāsaprot, ka celt minimālo algu arī dzīs inflāciju uz augšu. Ja mēs gribam, ka cilvēkiem ir vairāk naudas kabatā, tad drīzāk vajadzētu skatīties straujākai neapliekamā minimuma palielināšanai.”

Turklāt, ja arī minimālā alga tiktu celta, premjers uzstāj, ka tam būtu jānotiek tikai 2021. gadā, kad valdība sola ieviest izmaiņas nodokļu sistēmā.

“Lēmums nav. Un es negribu, ka uz 2020. gadu mēs jau sākam raustīt nodokļu sistēmu. Es gribu, ka mēs izskatām pilnu klāstu. Un, ja mainām, tad mainām 2021. gadā,” turpina premjers.

Īstenojot šādu pozīciju, uzņēmēji varētu rēķināties ar pēctecību valdības lēmumos, jo par to, ka minimālā alga 430 eiro apmērā ir jāsaglabā līdz 2021. gadam, bija vienojusies iepriekšējā valdība Māra Kučinska (ZZS) vadībā.