Nākamgad sagaidāmi nedaudz zemāki maksājumi par elektroenerģiju un gāzi

1 komentārs

Nākamgad Latvijas patērētājiem sagaidāmi nedaudz zemāki maksājumi par elektroenerģiju un gāzi, tas izriet no šonedēļ pieņemtiem sabiedrisko pakalpojumu regulatora lēmumiem.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) rudens ierasti ir darbīgs periods, lemjot par dažādu maksājumu tarifiem nākamajam gadiem. Līdzīgi bijis šogad, un 2020.gadā Latvijas patērētāju komunālos rēķinos sagaidāmas izmaiņas.

Pirmkārt, tas attiecas elektroenerģijas sadales tarifiem, kas kopā ar elektrības cenu, obligātā iepirkuma komponenti (OIK), pievienotās vērtības nodokli (PVN) un pārvades tarifu veido patērētāju gala maksājumus par elektrību.

Regulators samazinājis uzņēmuma “Sadales tīkls” kapitāla atdeves likmi, un pati kompānija samazinājusi izmaksas un iecerējusi to turpināt. Tas ļauj samazināt mainīgo daļu sadales tarifā.

Tomēr par spīti daudzajiem politiķu solījumiem likvidēt OIK, tas joprojām nākamgad būs rēķinos – praktiskā tādā pašā apmērā kādā šogad. Visu kopā ņemot, mājsaimniecībai ar vienas fāzes pieslēgumu un elektroenerģijas patēriņu 100 kilovatstundu mēnesī rēķins varētu sarukt par aptuveni 0,40 eiro, ja pati elektrības cena nemainīsies.

“Ja elektrības lietotāji ir aktīvi, viņi paši var ietekmēt elektrības cenu komponenti, izvēloties sev atbilstošāko tirgotāju,” skaidro SPRK padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Otrkārt, nākamgad izmaiņas sagaidāmas arī tām mājsaimniecībām, kuras gāzi izmanto ēdiena gatavošanai vai apkurei. Tas notiks pateicoties, tirgus cenas izmaiņām un regulatora apstiprinātajam gāzes pārvades tarifam.

“Mēs arī esam šo jautājumu pārrunājuši ar “Latvijas gāzi”. Visticamāk, gaidāms samazinājums, bet “Latvijas gāzes” pusē tas ir jāaprēķina un jāpublisko līdz 10. decembri,”bilst Irklis.

Jaunais gāzes pārvades tarifs ir būtisks arī tāpēc, ka, nepiemērojot tarifus pārrobežu darījumiem, faktiski noņem šķēršļus vienota Baltijas gāzes tirgus izveidei no nākamā gada.