Moody’s paaugstina Latvijas kredītreitingu uz A3 līmeni

Komentāri
Moody’s paaugstina Latvijas kredītreitingu uz A3 līmeni
Foto: LETA

Starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s Investors Service, Inc. (Moody’s) vakar, 13. februārī, paaugstināja Latvijas kredītreitingu no Baa1 uz A3, nosakot stabilu kredītreitinga nākotnes prognozi. Moody’s kredītreitinga paaugstinājumu pamato ar ilgtspējīgām valsts finansēm un risku samazināšanos banku sektorā.

Reitinga palielinājums uz A3 investoriem signalizē, ka ieguldījumu veikšana Latvijā ir ar vēl augstāku drošības pakāpi un apliecina Latvijas pozīciju nostiprināšanu A reitinga grupā, paziņojumā medijiem uzsver finanšu ministrs Jānis Reirs (V).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Finanšu ministrs vērtē, ka reitinga paaugstinājums ir nozīmīgs Latvijas sasniegums, jo pēdējā laikā mūsu valsts stiprinājusi valsts ekonomiskās un fiskālās pozīcijas. Valdība iepriekšējos gados ir izlēmīgi rīkojusies, reaģējot uz krīzes situācijām, un stiprinājusi valsts fiskālo disciplīnu. Panākumu pamatā ir arī intensīvais darbs pie nodokļu iekasēšanas pilnveidošanas, skaidro finanšu ministrs.
Moody’s prognozē, ka fiskālais deficīts saglabāsies zem 1,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un vispārējās valdības valsts parāds 2015.gadā samazināsies līdz 36% no IKP. Aģentūra atzīst, ka Latvija vairākos valsts finanšu rādītājos ir pat labākā pozīcijā nekā citas A3 reitinga grupā esošās valstis.

Savukārt risku samazināšanos Latvijas banku sektorā ir nodrošinājusi augstā banku kapitalizācija, nerezidentu noguldījumu stabilais līmenis un papildu likviditātes prasības bankām, kuru pamatdarbība ir nerezidentu apkalpošana. Riski banku sektorā tiek mazināti arī tādējādi, ka nozīmīgākās kredītiestādes tagad tiek uzraudzītas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Vienoto uzraudzības mehānismu.
Moody’s Latvijas kredītreitinga nākotnes novērtējumu noteikusi stabilu, jo lejupvērstie riski ir līdzsvarā ar augšupvērstiem riskiem. Kaut arī saglabājas mēreni ģeopolitiskie riski un Latvijas ekonomikas izaugsmi ietekmē Krievijas ekonomiskas lejupslīde, tomēr Latvija kā maza un atvērta ekonomika ir spējusi pielāgoties un diversificējusi eksportu uz jauniem tirgiem, atzīst aģentūra.
Moody’s Latvijas ekonomikas izaugsmi 2015. gadam prognozē 2,2% apmērā.

Moody’s turpmāku reitinga palielinājumu apsvērs, ja parāds samazināsies vairāk, nekā tika prognozēts, un Latvijas ekonomikas izaugsmes potenciāls palielināsies, ceļoties konkurētspējai. Reitingu var samazināt gan valsts finanšu kvalitātes vājināšanās, gan dramatiska ekonomiskās un politiskās drošības samazināšanās.

Bez Moody’s Latvijas kredītreitingu nosaka arī starptautiskās reitingu aģentūras Standard&Poor’s un Fitch Ratings, kā arī Japānas reitingu aģentūra R&I.

Standard&Poor’s Latvijas kredītreitingu ilgtermiņa saistībām ārvalstu valūtā novērtējis A- līmenī ar stabilu nākotnes novērtējumu, arī Fitch Ratings Latvijas kredītreitingu jau noteicis A- līmenī ar stabilu nākotnes novērtējumu, savukārt Japānas reitingu aģentūra R&I Latvijas kredītreitingu novērtējusi BBB+ līmenī ar stabilu nākotnes vērtējumu.

Lasi vēl