Mazie tirgotāji var! Tirdzniecības apgrozījuma tempi kļuvuši straujāki

Pievienot komentāru
Mazie tirgotāji var! Tirdzniecības apgrozījuma tempi kļuvuši straujāki
Foto: Flickr / halfrain

Mazumtirdzniecības apgrozījuma tempi Latvijā kļūst straujāki un 2016. gada maijā mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 4,1% lielāks nekā pirms gada, informē Ekonomikas ministrija.

Līdzīgi kā iepriekš, dinamiskāk attīstījās nepārtikas preču mazumtirdzniecība. Maijā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi (veido gandrīz 60% no kopējās mazumtirdzniecības) bija par 4,5% augstāki nekā pirms gada un nodrošināja lielāko devumu kopējā mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumā.

Iedzīvotāji biežāk pirka apģērbu un apavus, biežāk iepirkās internetā vai pa pastu, kā arī lietotu preču veikalos. Pieauga arī medikamentu iegādes apjomi. Cilvēki retāk nekā pirms gada izmantoja iepirkšanās iespējas stendos un tirgos, retāk pirka dažādus metālizstrādājumus, kā arī IKT iekārtas un mājsaimniecības elektropreces.

Liela ietekme mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumā maijā bija auto degvielas tirdzniecībai. Pēc samazinājuma šā gada 1. ceturksnī, auto degvielas mazumtirdzniecības apjomi atsāka pieaugt aprīlī un maijā pieauguma temps bija vēl straujāks. Degvielas mazumtirdzniecības apjomi bija par 11,9% lielāki nekā iepriekšējā gada maijā. Maijā auto degvielas mazumtirdzniecības apjomi nodrošināja gandrīz pusi no kopējā mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma.

Pēc mērena kāpuma gada sākumā, aprīlī nedaudz saruka pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums, savukārt maijā tas atkal nedaudz pieauga un bija par 0,2% lielāks nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

Pieaugot iedzīvotāju ienākumiem un nodarbinātībai, mazumtirdzniecības apgrozījuma apjomi pieaugs arī turpmāk. Arī konfidences rādītāji mazumtirdzniecībā 2016. gadā ir pieauguši gandrīz uz pusi, salīdzinot ar 2015. gadu. Ņemot vērā, ka šogad darba samaksa aug lēnāk nekā pērn un arī nodarbinātības pieaugums ir mērens, tad visticamāk kopumā šogad mazumtirdzniecības apjomi pieaugs nedaudz lēnāk nekā 2015. gadā, kad tie pieauga par 5,5 procentiem.