Mazie lauku veikali cenšas rūpīgi ievērot visas jaunās drošības prasības. Policija kontrolē vismaz reizi dienā

14 komentāri

Emocionāli sakāpinātas situācijas šajās dienās mēdz rasties lauku mazajos veikalos, kuriem arī jāpilda jaunās drošības prasības. Pircēju skaits, kas vienlaikus drīkst atrasties veikalā, jāpielāgo telpu kvadratūrai. Atsevišķās lauku bodītēs tas nozīmē vienu vai divus pircējus vienlaikus. Tad pārdevējiem nākas skaidrot, kāpēc pircējiem jāstāv ārā aiz durvīm.

Lauku uzņēmēja, SIA ”Zaltes” līdzīpašniece Ilze Berga apzvana katru pārdevēju ģimenes visos veikalos Rūjienā, Vilpulkā, Burtniekos, Sēļos, Endzelē, Vecatē, Mazsalacā, Ramatā un Ipiķos.

“Pārdevējas cenšas izdarīt visu pēc likuma. Neviens nevēlas, lai pārbaudītājs uzliek sodu,” saka Berga.

Jauno epidemioloģisko noteikumu uzraudzībā policija esot īpaši aktīva pat mazajos lauku veikalos. “Policija nāk sistemātiski. Tā kā mums to veikaliņu ir daudz, tad katru dienu vairākās vietās nāk policija. Ir pat veikaliņi, kur trīs reizes dienā nāk policija,” stāsta Berga.

Ilzes Bergas ģimenes visos lauku veikalos katra pārdevēja apzinās, – ja nekontrolēs pircēju skaitu un distanci starp pircējiem, cietīs viņu darbavieta. Policijai dotas tiesības tirdzniecības vietu sodīt ar aizklapēšanu ciet uz septiņām dienām.

“Ja man aizliek ciet veikalu uz septiņām dienām, tad man ir piena produkti, gaļas produkti ar īsiem termiņiem, tad tie būs zaudējumi. Un ne mazi, jo pēc septiņām dienām šī prece man būs vienkārši jāizmet laukā,” bilst Berga.

Lauku ļaudis uz savu tuvāko veikalu mēro trīs četrus un pat vairāk kilometrus. Šobrīd ārā vismaz šeit ir mīnuss 14 grādi, taču, atnākot līdz veikalam, nevar iet iekšā un sasildīties. Valdības jaunie noteikumi paredz, ka katram pircējam ir jābūt vismaz 25 kvadrātmetriem. Ja veikals mazs, tad pārējiem jāgaida ārā.

Veikalniekiem visvairāk žēl lauku tantiņu, kuras nevar ilgstoši nostāvēt ārā.

“Es nedrīkstu viņu ielaist veikalā, viņam ir jāstāv ārā vējā, sniegā, putenī un pašreizējos apstākļos līdz -20 grādiem. Tam cilvēkam nav arī iespēju nekur apsēsties, atpūsties no šā gājiena,” stāsta Berga.

Un emocionāli ērcīgas izvēršas situācijas, kad veikala kvadratūrai pieskaņotais iepirkuma groziņu skaits pie ieejas izsmelts.

“Viņi strīdas ar pārdevējiem. Viņi met preci pa gaisu, viņi met groziņus pa gaisu, jo atnāk uz veikalu vīrs un sieva, es drīkstu ielaist tikai vienu no viņiem. Otram ir jāpaliek ārā, kaut gan tā ir patiesībā viena mājsaimniecība,” norāda Berga.

Ilzei ir vairāki veikali ar platību 45 un 48 kvadrātmetri, bet, lai izpildītu jauno prasību – vienalga iekšā drīkst laist tikai vienu pircēju. “Šie divi kvadrātmetri vai pat viens, kā pietrūkst, muļķīgi neļauj ienākt otram pircējam,” bilst Berga.

Savukārt veikala “Straume” pārdevēja Gunita norāda: “Ir cilvēki, kas paņem vienu mantu, un grib izrunāties, izkratīt sirdi vai palīdzēt kaut ko ar telefonu. Tad es te mēģinu ātri, ātri, lai neuzkavējas ilgi.”

TV3 Ziņu uzrunātie pircēji gan pauda sapratni par valdības lēmumu. Galvenais, ka pārtikas veikalos atkal var nopirkt visa sortimenta preces.

Endzeles ciema iedzīvotājs Felikss saka: “Normāli, tā tam jābūt. Ja nāktos aiz durvīm gaidīt, – viss kartībā, pagaidītu.”

Arī Endzeles ciema iedzīvotāja norāda: Es nogaidītu drusku. Slikti tas ir, bet nu neko. Jācīnās. Pasaulē ir ārprāts, un kaut tas viss agrāk beigtos. Skumji, ka nekur netieku aizbraukt pie radiem. Vienīgi var sazvanīties.”

Lauku veikalnieki, vērojot iedzīvotāju noskaņojumu, secina, – valdība nevarēs vēl ilgi turēt cilvēkus emocionālā spriedzē. Varot pienākt brīdis, kad iesāksies vienaldzība pret epidemioloģisko prasību ievērošanu pat vienkāršākajās ikdienas situācijā.

14 komentāri