Kazāks atklāj Latvijas ekonomikas scenārijus Ukrainas krīzes sakarā

Komentāri

Līdz šim Ukrainas notikumu ietekme uz Latvijas ekonomiku ir bijusi visai neliela – pārsvarā spriedze Ukrainā skārusi atsevišķus uzņēmumus un nozares, piemēram, kas saistās ar pārtikas pārstrādi, taču turpmāk šo ietekmi noteiks tas, kādā virzienā konflikts attīstīsies.

Pats galvenais efekts līdz šim ir bijis fakts, ka pēdējā gada laikā būtiski mazinājusies Krievijas rubļa vērtība, kā arī cietusi Ukrainas valūta, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” norāda “Swedbank” galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.

“Nekādas īpašas, jaunas tirdzniecības barjeras, kas Latvijas vai Baltijas reģiona ekonomikai būtu ļoti sāpīgas, arī nav parādījušās. Līdz ar to mēs varam runāt, ka ietekme uz izaugsmi [līdz šim – red.] ir bijusi mazliet bremzējoša,” skaidro ekonomists.

Kazāks gan norāda, ka, runājot par nākotni, ir iespējami vairāki scenāriji, no kuriem var izcelt divus galvenos.

Pirmais paredz, ka konflikta apmērs saglabājas pašreizējais, proti, Ukrainas robežās. Šādā gadījumā Krievijas ekonomikas recesija saglabātos neliela, bet Latvija var sagaidīt kādas tirdzniecības sankcijas, taču tas, pēc ekonomista teiktā, nav nekas tāds, ar ko Latvijas uzņēmēji nebūtu saskārušies arī iepriekš.

Otrs scenārijs gan ir krietni negatīvāks un paredz, ka konflikts saasinās un “tirdzniecības sankciju karš” kļūst plašāks, kā rezultātā Krievijas-Ukrainas attiecību krīzei ir lielāka ietekme uz Eiropu. Šādā gadījumā var runāt arī par negatīvāku ietekmi uz Baltijas valstīm, un iespējama pat recesija.

Kazāks gan uzsver, ka pašreizējā situācijā ticamākais scenārijs ir pirmais, proti, ekonomiku bremzējoša ietekme šiem notikumiem ir, taču Latviju tas krīzē nedzen.

Šodien, 28. maijā, notiks plašs, starptautisks ekonomiskais forums, kurā piedalīsies ekonomisti ne tikai no trim Baltijas valstīm, bet arī no Zviedrijas un Norvēģijas. Forumā tiks runāts par Krievijas-Ukrainas konfliktu un Baltijas valstīm – kāda bijusi konflikta līdzšinējā ietekme uz Latvijas ekonomiku un kādi ir iespējamie tālākie scenāriji.

Lasi vēl