Gada inflācija jūnijā – 0,7%

Komentāri
Gada inflācija jūnijā – 0,7%
Foto: LETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2014. gada jūnijā, salīdzinot ar 2013. gada jūniju, palielinājās par 0,7%. Precēm cenas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 2,9%, informē Centrālā statistikas pārvalde.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,2%.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Avots: CSP

Avots: CSP

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2014. gada jūnijā, salīdzinot ar 2013. gada jūniju, bija cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam pārtikai un sakaru pakalpojumiem.

Pārtikas cenu vidējais līmenis šogad jūnijā, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājies par 1,3%. Nozīmīgs cenu kritums jūnija mēnesī bija dārzeņiem un kartupeļiem, ko ietekmēja ievērojams cenu kāpums  2013. gada vasaras mēnešos. Cenas samazinājās arī tējai un kafijai, augļiem, cukuram, kā arī sulām un atspirdzinošajiem dzērieniem. Savukārt lielākais cenu kāpums bija vērojams pienam, sieram, olām, gaļaiun gaļasizstrādājumiem, kā arī saldumiem un medum.

Alkoholiskajiem dzērieniem cenas pieauga par 1,2%, bet tabakas izstrādājumiem – par 7,8%.

Transporta grupā cenas palielinājās par 1,1%, ko ietekmēja cenu kāpums transportlīdzekļu apkopei un remontam, automašīnu iegādei, kā arī pasažieru jūras transporta pakalpojumiem.

Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 2,0% lētāki, ko ietekmēja interneta pakalpojumu un telekomunikāciju ierīču cenu samazinājums.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, pieauga par 4,7% – kafejnīcās un restorānos cenām palielinoties par 5,6%, ēdnīcās – par 3,4%, kā arī izmitināšanas pakalpojumu cenām pieaugot par 3,2%.

Frizētavu pakalpojumu cenas palielinājās vidēji par 5,4%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, apaviem, savukārt cenu samazinājums – siltumenerģijai.

2014. gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas pieauga par 0,3%. Precēm vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem –par 0,6%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, transportam, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.

Pārtikas cenas pieauga par 0,6%. Atbilstoši sezonai, dārzeņu un kartupeļu cenas pieauga vidēji par 1,9%. Sadārdzinājās arī gaļa un gaļas izstrādājumi (+0,7%), olas (+3,9%), piens un piena produkti (+0,6%), cukurs (+3,8%), savukārt lētāka kļuva eļļa un tauki (-1,3%).

Cenas tabakas izstrādājumiem pieauga par 2,7%, ko ietekmēja likums par akcīzes nodokli. Alus cenas atšķirībā no pagājušā gada jūnija palielinājās par 1,6%. Savukārt vīniem cenas samazinājās par 2,1%.

Sākoties vasaras sezonas izpārdošanām, apaviem cenas samazinājās par 6,9% un apģērbiem par 1,2%.

Dārgāki kļuva pasažieru jūras transporta pakalpojumi (+19,3%), transportlīdzekļu apkope un remonts (+1,2%) un automašīnu iegāde (+1,0%). Degviela sadārdzinājās par 0,3%, ko ietekmēja cenu kāpums 95. markas benzīnam, kamēr dīzeļdegvielas vidējais cenu līmenis palika nemainīgs, bet auto gāzei tika novērots cenu kritums.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kāpumi bija vērojami kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un  īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm. Savukārt cenas samazinājās grieztajiem ziediem un grāmatām.

Avots: CSP

Avots: CSP

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl