Komentāri
Loģistika un profesionālā izglītība – jomas, kur Austrijas pieredzi vēlas pārņemt Latvija
Foto: LETA

Nodrošinātas vecumdienas Austrijā – šādu dzīvi pēdējos gados izvēlas arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju pirmspensijas vecumā. Ko Latvijas ekonomikā mainīt, lai mūsu cilvēkiem nebūtu jāmeklē labākas vecumdienas svešumā – par to šonedēļ, viesojoties Vīnē, interesējās arī Latvijas uzņēmēji.

Attīstīta ekonomika un augsts dzīves līmenis, – tās ir lietas, kas raksturo Austriju. Labākas dzīves meklējumos uz šo valsti devies ne mazums latviešu. Jaunāko latviešu biedrību Austrijā, Grācā dibinājuši tieši pirmspensijas vecuma cilvēki.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Vecāki cilvēki, kas pēc 50 gadiem un vairāk, atrod šeit darbu sociālajā aprūpē, bet Latvijā vai nu viņi ir par vecu savam darbam vai kā. Šeit viņi ir vajadzīgi. Tas darbs katrā ziņā ir ļoti grūts, bet viņi ir sociāli nodrošināti pilnībā, un arī saistībā ar pensiju, ar visām apdrošināšanām, veselības apdrošināšanu, simtprocentīgi viņiem ir,” skaidro Grācas latviešu kultūras biedrības vadītājs Artis Kalniņš.

Lai latvieši nebūtu spiesti labākas vecumdienas meklēt svešumā, Latvija var daudz mācīties no tā, kā savu ekonomiku izdevies attīstīt Austrijai. Par dažādajām iespējām – sākot no transporta sistēmas un beidzot ar izglītību – šonedēļ viesojoties Vīnē interesējās arī Latvijas uzņēmēji, kuri šonedēļ oficiālā vizītē pavadīja Valsts prezidentu.

Lai arī Vīnes ielās bieži redzami zirgu pajūgi un velosipēdi, Austrija kļuvusi par sava veida loģistikas mezglu, kuras centrā ir dzelzceļš. Latvijai šajā jomā no Austrijas ir daudz ko mācīties.

No Vīnes sliežu ceļi, kas ir pamats Austrijas ekonomikai, ved visos debespuses virzienos, bet Latvija pagaidām savienota tikai ar Austrumiem. Nestabilitāte Krievijā liek vēl vairāk domāt par dažādiem savienojumiem, neslēpj Austrijas dzelzceļa uzņēmuma vadītājs. ”Pārvadājumi ir mūsdienīgas ekonomikas attīstības mugurkauls, tāpēc mūsu nodoms ir savienot Latviju ar pārējo Rietumeiropu,” norāda OBB Holding valdes priekšsēdētājs Kristians Kerns, ”ir ļoti svarīgi savienot Eiropas pārvadājumu sistēmas un šajā jomā Eiropas valstīm vēl ir daudz ko darīt. Latvija un Austrija nākotnē būs savienotas caur Baltijas – Adrijas koridoru, kas mūsu ekonomikas padarīs daudz tuvākas.”

Austrijas dzelzceļa jaunās tehnoloģijas un transporta organizēšana, – ir tikai dažas no lietām, kuras Latvija var aizgūt, plānojot jauno dzelzceļu Rail Baltica. Tomēr spēcīga profesionālā izglītība ir vēl viens Austrijas ekonomikas stūrakmens, saka ekonomikas ministre. ”Profesionālā izglītība noteikti ir tā joma, kur mums jāmācās no Austrijas. Mēs vēlamies, lai Latvijā vismaz puse no jauniešiem izvēlētos profesionālo izglītību kā savu nākotnes karjeras attīstību. Pagaidām tie ir tikai 35%. Austrija ir tā valsts, kur dabiski vēsturiski izveidojusies spēcīga profesionālā izglītība,” skaidro ekonomikas ministre, Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Kamēr profesionālajā izglītībā sadarbība vēl attīstās, tikmēr augstākajā izglītībā jau pavērušās jaunas iespējas. Divus maģistra līmeņa diplomus – Latvijas un Austrijas – Ventspilī varēs iegūt starptautiskajā biznesā un eksporta menedžmentā

”Tā ir diezgan unikāla iespēja apvienot augstskolu spēkus, lai nodrošinātu studējošiem maksimālo kvalitāti. Jo arī Austrijā šī augstskolu studiju programma ir ļoti augstu vērtēta, viņa ir pirmā darba devēju reitingā. Tas nozīmē, ka viņi strādā labos amatos. Tieši eksports ir tas, kas mums Latvijā šobrīd ir jāattīsta,” norāda Ventspils Augstskolas rektore Gita Rēvalde.

Ventspils augstskolas un Kremsas Pielietojamo zinātņu universitātes duālā studija programma varētu sākt darboties jau no 1. septembra. Un jauniešu, kas vēlas un spēj tajā studēt, netrūkstot.

Lasi vēl