Lauksaimnieks: Eiropa piena pārprodukciju grib samazināt uz Latvijas rēķina

Pievienot komentāru
Lauksaimnieks: Eiropa piena pārprodukciju grib samazināt uz Latvijas rēķina
Foto: LETA

Piensaimniecības nozarei, kurai joprojām nav izdevies pārvarēt krīzi, valdība šodien nolēma piešķirt 7,6 miljonus eiro. Nauda paredzēta slaucamo govju ciltsdarbam un līdz gada beigām tiks izmaksāta zemniekiem, kuri regulāri nodod pienu pārstrādei.

Zemnieki gan uzskata, ka šī nauda ir kā piliens jūrā. Zemo piena iepirkuma cenu dēļ daudzas saimniecības ir uz bankrota sliekšņa un tuvāko mēnešu laikā izputēs.

Piemēram, Limbažu puses zemnieku saimniecības Ausmas īpašnieks Aldis Dāboliņš uzskata, ka valdības piešķirtais atbalsts ir tikai caurumu lāpīšana. Piena nozares problēmu risināšanā viņš būtu gribējis redzēt aktīvāku Latvijas interešu aizstāvību Briselē. “Saka, ka visi Eiropā līdzvērtīgi, bet tā gan neizskatās. Tur grib piena pārprodukciju uz samazināt uz Latvijas rēķina,” TV3 Ziņām pauda A. Dāboliņš.

Dāboliņu ģimenes fermā ir aptuveni simts slaucamu govju. Saimniecība nav kooperatīvu biedre, un pienu nodod uzpircējiem. Tomēr jau mēnešiem ilgi par to tiek maksāta neadekvāti zema cena, kas saimniecībai rada pamatīgus zaudējumus. Proti, no saimniecības pienu nopērk par 20 eirocentiem litrā, kamēr ražošanas pašizmaksa ir 26 eirocenti par litru.

Skaties foto:

Gada gaitā saimniecība veikusi pamatīgu izmaksu optimizāciju, tomēr pēdējā laikā papildus zemajai piena iepirkuma cenai tiek kavēti maksājumi par pienu.

Daudzās saimniecībās problēmas esot tik lielas, ka tās jau tuvākajā laikā var nonākt uz bankrota sliekšņa, kas novestu pie visas piena nozares likvidēšanas.

Skaties video!