Latvijas “vājās vietas” OECD ieskatā – veselības nozare, tiesiskums un produktivitāte

Pievienot komentāru

Mūsu valsts vājākās vietas – veselības nozare, tiesiskums un produktivitāte, šādi Latviju no malas vērtē Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD ģenerālsekretārs, kurš trešdien, 29. maijā, ieradās vizītē Rīgā.

Tiesa gan, esam pelnījuši arī uzslavas – strauji sarūk bezdarbs, un ekonomikas izaugsmes tempi joprojām ir vieni no lielākajiem Eiropā.

Savu uzrunu OECD ģenerālsekretārs sāka ar labu vēsti, paslavējot Latviju, – bezdarbs mazinājies, audzis IKP, līdzīgas tendences varētu būt vērojamas arī nākamgad, tātad aptuveni dubultots izaugsmes pieaugums. Nekas tāds citviet Eiropā pašlaik nav manīts.

Kā lielākais klupšanas akmens akcentēta nepietiekamā produktivitāte, un tas nepiesaista investorus. Tāpat valsts nepievērš pienācīgu uzmanību inovāciju izaugsmei, digitālajai ekonomikai.

“Latvijā ir viens no augstākajiem maksājumiem, kas cilvēkam no savas kabatas jāsedz par veselības pakalpojumiem. Tā vietā, lai šie pakalpojumi būtu vieglāk pieejami. Vidējais līmenis Eiropā pacienta līdzmaksājumiem ir 22%,” norāda OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija.

Latvijā pacientiem par veselības pakalpojumiem pašiem jāmaksā ap 40%, kas ir vairāk nekā citās OECD valstīs, uzsver ģenerālsekretārs.

Tikmēr vides un pašvaldību ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) OECD rekomendācijās saklausījis aicinājumu vairāk rūpēties par Latvijas un pasaules klimatu.

“Kaut kādi žņaugi, kas tiek uzlikti uz mūsu veselīgā ķermeņa. Bet praktiski tā ir milzīga iespēja. Klimats – tā ir mūsu visu atbildība,” pauda Pūce.

Savukārt ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) akcentēja, ka svarīgi cīnīties ar aplokšņu algām un pašvaldību sakārtošana.

Kopumā OECD ģenerālsekretāra tikšanās notikusi atvērtā un teju neformālā gaisotnē. “OECD ir kā govs, kuru jūs varat slaukt, un tas jums labi izdodas,” – pat šādu, divdomīgu, bet labvēlīgi noskaņotu joku Anhels Gurija izmeta preses konferences laikā.