Komentāri
Latvijas izaugsmes temps nav straujš, tomēr atzīstams, uzskata ekonomists
Foto: F64

Šā gada 3. ceturksnī IKP apjoms ir palielinājies par 0.4%, bet gada laikā IKP ir audzis par 2.5%. Salīdzinoši labo veikumu ir ļāvis kaldināt pievienotās vērtības palielinājums ražošanas un pakalpojumu nozarēs, kā arī tirdzniecībā, skaidro SEB ekonomists Dainis Gašpuitis. Tādejādi šā gada trijos ceturkšņos ekonomika ir pieaugusi par 2.4%.

Kā norāda ekonomists, Līdzšinējais attīstības temps nav straujš, tomēr, ņemot vērā sarežģītos apstākļus, atzīstams. Izdevīgi nosacījumi mājsaimniecību patēriņam ir galvenais iemesls, kāpēc Latvija un parējās Baltijas valstis turpinās uzrādīt pienācīgu ekonomisko izaugsmi un labu noturību pret Krievijas ekonomikas vājuma un sankciju ietekmi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tādejādi reālo ienākumu kāpums, labvēlīgas tendences darba tirgū un zemās procentu likmes, uzturēs labu patēriņa pieaugumu. Turklāt ir pamats sagaidīt, ka Latvija šogad spēs uzrādīt labāko izaugsmi Baltijā. Lietuvas un Igaunijas ekonomikās Krievijas ietekme atspoguļojas izteiktāk. Šā gada trešajā ceturksnī Lietuvas IKP ir audzis par 1.8%. Latvijas IKP prognoze šim gadam ir 2.4%, nākamgad IKP pieaugs par 2.7%, bet 2017. gadā par 3.5%.

Tātad izaugsme turpinās balstīties patēriņā, tomēr lielākais jautājums skar ES fondu apguvi. Kapitāla izdevumu aktivitāte, kas līdz šim ir bijusi samērā gausa, palielināsies vien nedaudz. To joprojām kavēs ģeopolitiskā nenoteiktība un pārliecības trūkums par izaugsmes noturību. Sekmīga ES fondu apguve ļaus uzlabot investīciju aktivitāti, kā dēļ kavēšanās nozīmē zemāku ekonomisko aktivitāti.

Pieticīgais eksporta veikums nostiprināsies ļoti pakāpeniski, jo uzlabosies pieprasījums eirozonā un Skandināvijas valstīs, kas Baltijas valstīm ir nozīmīgi tirgi. Jau vērojamā eksporta diversifikācija turpināsies, kam par iemeslu ir sarežģījumi Krievijas un ar to saistītajos tirgos. Tas nebūs ātrs process, kā dēļ izrāvieni eksporta apjomos nav sagaidāmi. Eksporta apjomus uzlabos graudu eksports. Jāpiezīmē, ka Krievijas un Ukrainas konflikta ietekme uz reģiona ekonomiskajām attiecībām un attiecīgi uz ekonomisko noskaņojumu būs ilgstoša. Tas tuvāko divu gadu laikā Latvijai ierobežos iespējas sasniegt savu potenciālo izaugsmi.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl