Latvijas iedzīvotāji arvien aktīvāk vēlās atgūt pārmaksātos nodokļus

4 komentāri

Pēdējo piecu gadu laikā divkāršojies cilvēku skaits, kuri Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniedz gada ienākumu deklarācijas. Trīskāršojušās arī izmaksātās summas, pērn sasniedzot gandrīz 150 miljonus eiro.

Tikmēr ekonomisti akcentē, ka šīs summas šogad būtiski vairs neaugs.

LNT raidījums “900 sekundes” VID sastapa Aleksandru, kurš ar kundzi atnācis iesniegt čekus par medicīnas pakalpojumiem, kas saņemti 2017.gadā. Rindas nav, viņš konstatē. Arī par 2018. gadu viņš vēlēsies atgūt pārmaksātos nodokļus, taču noteikti ne martā, kad sākas deklarāciju iesniegšana, un veidojas visgarākās rindas, Rīgā sasniedzot pat 700 iedzīvotāju dienā.

Aleksandrs
nodokļu maksātājs

Nebija sarežģīti to izdarīt, dienesta darbinieki ar visu palīdzēja tikt galā. Priecājos, ka nav rindas. Martā, kad var sākt iesniegt pārmaksātos nodokļus par iepriekšējiem trim gadiem, nenākšu, jo zinu, ka veidojas rindas.

Lielākā daļa iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas iesniedz elektroniski. Pērn tā darījuši 80% iedzīvotāju. Pēdējo piecu gadu laikā gandrīz divkāršojies cilvēku skaits, kas vēlas atgūt pārmaksātos nodokļus, pērn to skaits pieaudzis līdz 906 000. VID šo tendenci vērtē pozitīvi.

Foto: 900 SEKUNDES

VID galvenā nodokļu inspektore Marija Radzjušonoka norāda: “Protams, mēs arī ļoti paši strādājām pie tā, lai popularizētu, ka katrs var iesniegt gada ienākumu deklarāciju un saņemtu nodokļu pārmaksu gada laikā, kas viņam veidojas. No 2018. gada aicinām cilvēkus sniegt savas deklarācijas, jo ir iesviests jauns progresīvais ienākuma nodoklis.”

Būtiski pieaudzis ne tikai iesniedzēju skaits, bet trīs reizes palielinājušās arī atmaksātās summas, sasniedzot 147 miljonus eiro. Piemēram, pirms gada šis skaitlis bija par 30 miljoniem mazāks. Šīs summas augušas vienlaikus ar kopējiem ieņēmumiem, tā šo pieaugumu skaidro ekonomisti, taču šogad šī tendence vairs nebūs tik izteikta kā pērn.

Foto: 900 SEKUNDES

Ekonomists, “CBL Asset Managements” investīciju vadītājs Zigurds Vaikulis norāda: “Domāju, ka lieli pieaugumi vairs nebūs. Viens no iemesliem – tiek uzlikta ierobežotā iespēja atgūt pārmaksātos iedzīvotāju ienākuma nodokļus par iemaksām dzīves apdrošināšanas polisēs ar uzkrājumu.”

Arī cilvēku skaits būtiski vairs nepalielināsies, jo praktiski visi, kas var pretendēt saņemt šos pārmaksātos nodokļus, to jau dara. Tikmēr jārēķinās, ka šis ir pirmais gads, kad Latvijas iedzīvotāji iesniegs gada ienākumu deklarāciju par 2018. gadu, kurā ievēroti jauni progresīvās nodokļu sistēmas principi un nosacījumi.

4 komentāri