Latvijas Gāzei vairs nebūs pienākuma piepildīt Inčukalna krātuvi

1 komentārs
Latvijas Gāzei vairs nebūs pienākuma piepildīt Inčukalna krātuvi
Foto: LETA

Pēc gāzes tirgus liberalizācijas Latvijas Gāzei vairs nebūs pienākuma uzpildīt Inčukalna dabasgāzes krātuvi ar apkures sezonai nepieciešamo gāzi. Monopolists pauž bažas par valsts energoapgādes drošību.

Šonedēļ Inčukalna krātuvē sākusies dabasgāzes iesūknēšanas sezona. Pēdējā, kad tirgū valda monopols. Šobrīd Inčukalnā iesūknēti 6,5 miljoni kubikmetri gāzes, kas ir mazāk nekā simtā daļa visa apjoma, kas ziemas sezonā Latvijas patērētājiem ir nepieciešams. Iesūknēšanas process turpināsies visu vasaru.

Taču līdz ar gāzes tirgus liberalizāciju nākamā gada 3. aprīlī Latvijas Gāzei Inčukalna krātuves uzpildīšana vairs nebūs pienākums. Ja krātuve būs pustukša, tas var draudēt ar gāzes tarifu pieaugumu, brīdina gan krātuves vadītājs, gan pašreizējais monopolists.

Eiropā ir divi rīcības scenāriji – par stratēģiskajām rezervēm valstis rūpējas pašas vai uzliek to par pienākumu piegādātājiem. Latvija sliecas atbalstīt otro variantu, skaidroja ekonomikas ministrs.

Inčukalna gāzes krātuves vadība aplēsusi, ka tai tuvākā nākotnē būs nepieciešamas 191 miljonu eiro lielas investīcijas. Par tām gan lems uzņēmums, kurš pēc Latvijas Gāzes sadalīšanas atbildēs par pārvadi un uzglabāšanu un līdz nākamā gada beigām būs jāpārdod. Šeit pirmpirkuma tiesības ir paredzētas Latvijas valstij.

Gala lēmumu par iespējamu dalību nodalītajā uzņēmumā ar starptautiska konsultanta palīdzību valdība apņēmusies pieņemt līdz septembrim, taču par iespējamiem scenārijiem tiks spriests ātrāk.

Kāda varētu būt valsts loma no LG nodalītajā uzņēmumā, – tas varētu kļūt skaidrs jau pēc divām nedēļām, kad ar šādu ziņojumu valdībā nāks EM.

 

Video

1 komentārs