Latvijas ekonomiskā izaugsme ir pārāk lēna. Kučinskis ir neapmierināts

1 komentārs
Latvijas ekonomiskā izaugsme ir pārāk lēna. Kučinskis ir neapmierināts
Foto: LETA

Latvijas izaugsme ir pārāk lēna, un, ja patiešām nebūs uzrāviena, par Eiropas vidējā labklājības līmeņa sasniegšanu būs jāaizmirst. Tā ekonomisti komentē jaunākos iekšzemes kopprodukta datus, kas liecina, ka tautsaimniecība pērn augusi ar nepilnu 3% ātrumu. Neapmierināts ar tempu ir arī Ministru prezidents Māris Kučinskis, kurš uzdevis ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam nākt klajā ar priekšlikumiem, kā ekonomiku atdzīvināt.

Latvijas iekšzemes kopprodukts pagājušajā gadā salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2,7%. Pozitīvā ziņa, ka ar to pietiek, lai Latvijas ekonomikas izaugsme būtu straujākā Baltijā. Igaunijā situācija šobrīd ir pavisam bēdīga un tur var runāt pat par stagnāciju. Taču tajā pašā laikā eksperti akcentē, ka ātrums, ar kādu pieaug labklājība Latvijā, ir nepamierinošs. Jau trešo gadu izaugsmes temps ir zem 3 procentiem, kas ir uz pusi mazāk nekā būtu optimāli, ja vēlamies savas dzīves laikā sasniegt vidējo Rietumeiropas labklājības līmeni.

Nepietiekamais ekonomikas izaugsmes temps rada galvassāpes arī politiķiem, kuri sāk gatavoties jaunajam velēšanu ciklam. Šādi turpinoties, vēlētāji meklēs alternatīvas pie varas esošajiem. Tāpēc koalīcija domā, kā tempu paātrināt.

Ekonomikas izrāviens definēts kā jaunizveidotā vicepremjera amata ieņēmēja Arvila Ašeradena pamatuzdevums. Medijos noplūdusi sarakste ar premjeru, kurā tiek minēts ambiciozs plāns kapināt tempu līdz 5%. Vienotība gan uzskata, ka tas nav reāli.

Līdz ar to valdības rīcības plānā konkrēti skaitļi par ekonomikas izaugsmi netiks ierakstīti. Politiķi cer, ka grūdienu dos Eiropas fondu nauda, kas pēc divu gadus kavēšanās beidzot ieplūdīs ekonomikā. Banku prognoze gan neliecina, ka šogad situācijas uzlabosies. To neprognozē arī Rungainis, pēc kura domām, Eiropas nauda tiks noēsta kā līdz šim.

Galvenais ekonomiku veicinošais faktors ir reformas, taču, lai tās ieviestu, piemēram, izglītībā, politiķiem pietrūkst gribas.

TOP komentāri

  • Protams
    0 0 0

    Protams

    Puse, vismaz puse ministru nekam neder-jāmaina pret spējīgākiem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl