Latvijas ekonomikas izaugsmei lielākais drauds ir darbaspēka trūkums, atzīst uzņēmēji

5 komentāri

Laba izaugsme šogad gaidāma gandrīz visās nozarēs, bet turpmāku ekonomikas izrāvienu apdraud arvien jūtamākais darbaspēka trūkums.

Piektdien, 9. martā, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotajā biznesa forumā izskanēja, ka nesen pieņemtie atvieglojumi viesstrādnieku uzņemšanai, iespējams, ir nepietiekams solis.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) gan aicināja atteikties no aizspriedumiem un, pirms aicināt viesstrādniekus, izvēlēties pieņemt darbā invalīdus, jaunās māmiņas un sociāli atstumtus cilvēkus: “Darba devējs Latvijā joprojām īsti nav gatavs nodarbināt cilvēkus ar īpašām vajadzībām, jaunas māmiņas, vecāka gadu gājuma ļaudis. Tas ir vēl viens reāls iekšējais potenciāls, kur, mainot domāšanu, mēs varam gudrāk izmantot vietējo talantu.”

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pērn piedzīvoja straujāko izaugsmi pēdējos gados, palielinoties par 4,7% – tādēļ Rīgas biznesa formā valdīja optimisms. Tomēr neiztika arī bez trauksmes.

Mārtiņš Āboliņš
Bankas “Citadele” ekonomists

Bezdarba līmenis, ja neskaita pirmskrīzes burbuli, ir zemākais kopš 90. gadiem, algas tuvojas 1000 eiro uz papīra, algu kāpums ir 7% līdz 8% gadā. Mēs redzam, ka sāk trūkt darbaspēka.

Lai arī ekonomikas izaugsme ir visnotaļ jūtama, tomēr tas tikai pastiprina jau kādu laiku akūto problēmu – darbaspēka trūkumu. Starp LTRK biedriem, problēmas atrast darbiniekus bijušas vairāk nekā pusei.

Aigars Rostovskis
LTRK prezidents

Protams, ir jomas, kur var automatizēt, var darīt savādāk, bet ir jomas objektīvi, kur vajadzīgas šīs darba rokas, tādu vienkāršo darbu darītāji un tur diemžēl vienīgais iespējamais ir darba roku piesaiste. Vietējā tirgū vairs nav kur šīs darba rokas paņemt.

Valdība jau rudenī apstiprināja sarakstu ar 237 augsti kvalificētām profesijām, kurās viesstrādnieku uzņemšanai nosacījumi būs atviegloti. Tomēr jau tagad no 500 spēkā esošām darba atļaujām tikai 15% ir augsti kvalificēti speciālisti. Tādēļ svarīgi neaizmirst arī par Latvijā joprojām esošajiem bezdarbniekiem.

Oficiālais bezdarba līmenis Latvijā šogad ir nokrities līdz 7%, kaut Latgalē tas joprojām turas ap 16%. Kaut vēsturiski ļoti zems, tas joprojām ir augstākais Eiropas Savienības austrumu dalībvalstīs.

5 komentāri