Komentāri

Vismaz 600 likvidētas darba vietas un apgrozījuma kritums par aptuveni piekto daļu, tik neiepriecinošas ir Latvijas dzelzceļa prognozes par nākamo gadu. Arī citi Latvijas uzņēmēji atzīst, ka Krievijas krīzes dēļ nākamgad turpinās ciest zaudējumus un tas negatīvi ietekmēs  visu tautsaimniecību.

Krievijas ekonomiskās situācijas un Eiropas sankciju dēļ viens no Latvijas tranzīta nozares stūrakmeņiem, Latvijas dzelzceļš, nākamgad plāno kravu kritumu par 20%. Ja piepildīsies prognoze, apgrozījums būs par aptuveni 70 miljoniem eiro mazāks, un nozīmēs 15 miljonu eiro aiziešanu garām valsts maciņam, kas var bremzēt arī cerēto tautsaimniecības pieaugumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Mēs esam plānojuši apmēram nākošā gada laikā mums 10% darba vietas Latvijas dzelzceļā no 6 tūkstošiem 700 vajadzētu samazināt. Tās ir 600 darba vietas, bet nekādus satricinājumus mēs nesagaidām, jo mums ir tuvu pie 800 pirmspensijas un pensijas vecuma esoši cilvēki, šajā gadījumā ir vienošanās ar arodbiedrību, darbiniekus, kuriem nav cita iztikas avota, jāuztur ģimenes, centīsies paturēt darbā,” norāda Latvijas dzelzceļa viceprezidents Aivars Strakšas.

Savelkot jostas Dzelzceļš spēšot izturēt nākamā gada izaicinājumus. Tikmēr līdz šim Krievijas sankciju dēļ visvairāk cietusī piena nozare pirmo šoku pārdzīvojusi. Joprojām gan piens tiek pārstrādāts ar zaudējumiem.

”Lielākā nelaime ir tā, kad pašizmaksa pienam šobrīd ir augstāka nekā vidējā iepirkuma cena. Ilgi tas tā turpināties nevar, šeit ir nepieciešams valsts atbalsts. Daļēji tas ir bijis, Eiropas atbalsts šobrīd ir ļoti niecīgs, mēs ceram uz daudz lielāku jau nākamajā gadā un iespējami ātrāk. Kas attiecas uz pārstrādātājiem, viegls darbs tas nav, bet mēs cenšamies atrast jaunus tirgus,” stāsta Latvijas Piensaimnieku Centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Piena ražošanas pašizmaksa vidēji ir 27 eiro centi, bet piena iepirkuma cena – 23 eiro centi. Tas nozīmē, ka pie noteikt apjoma ražotāji ik mēnesi joprojām cieš 3 -4 miljonu eiro zaudējumus. Cerība ir, ka pieaugs cenas industriālajam pienam, piemēram piena pulverim. Tās šobrīd ir ļoti zemas un neļauj maksāt lielāku cenu zemniekiem par pienu. Vienlaikus piena pārstrādātājiem izdevies par 20% palielināt produkcijas pārdošanu vietējā tirgū.

Kopumā uzņēmēji rēķinās, ka nākamgad Krievijas krīzes dēļ situācija neuzlabosies. Tāpēc Latvijai nevajadzētu skriet vilcienam pa priekšu un mēģināt dedzināt pēdējos tiltus.

Valdība tiek aicināta arī pārdomāt lēmumus, kas var būtiski apgrūtināt un ierobežot uzņēmēju darbību.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl