Latvijas Banka: šis gads tautsaimniecībā būs ļoti smags

Pievienot komentāru
Latvijas Banka: šis gads tautsaimniecībā būs ļoti smags
IVARS SOIKĀNS, LETA

Gads tautsaimniecībā būs ļoti smags, prognozē Latvijas Bankas ekonomisti, vienlaikus akcentējot valdības lielo lomu krīzes dziļuma mazināšanā. Centrālā banka valdības rīcību šobrīd vērtē atzinīgi, bet opozīcijas politiķi īstenotos atbalsta pasākumus kritizē kā nepietiekamus.

Kā Covid-19 ietekmē ekonomiku, uzmanību otrdien veltīja Saeimas Budžeta komisijas sēdē. Krīzes dēļ cieš daudzas nozares un Latvijas Bankas eksperti vismaz pagaidām prognozē, ka tautsaimniecība saruks par 6,5 procentiem, kas ir liels kritums.

“Skaidrs, ka šis gads tautsaimniecībā būs ļoti smags,” uzskata Latvijas Bankas ekonomists Uldis Rutkaste.

Tāpēc gan ekonomisti, gan politiķi uzsver, cik liela nozīme ir atbalsta sniegšanai uzņēmējiem un arī grūtībās nonākušajiem iedzīvotājiem.

“Svarīgi, lai palīdzības pasākumu kopapjoms būtu samērojams ar krīzes dziļumu. Tieši šādā veidā valdība var palīdzēt mazināt ekonomikas kritumu. Ja valdība atbalstu nesniegs vai nesniegs pietiekamā apmērā, tad krīze var ieilgt uz ilgāku laiku un rētas, ko vīrusa apkarošana radīs tautsaimniecībai, var izrādīties smagākas,” pauž ekonomists.

Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (A/P!) ir apmierināts ar to, kā valdība cīnās ar neredzamo ienaidnieku – vīrusu.  “Ja mēs skatāmies pasaulē, kāda kopumā ir situācija, tad es gribu teikt, ka mums ir profesionāla valdības darbība un veiksme ir mūsu pusē,” uzskata Bondars.

Turpretī opozīcija valdības sniegumu kritizē. Tās ieskatā, ir jāpalīdz ne vien grūtībās nonākušajiem, bet arī uzņēmumiem, kuri turpina darboties.

“Mūsu priekšlikums ir atbrīvot darbaspēka nodokļu samaksu 75% apmērā. Tad vismaz daļu nodokļu arī nākamajos mēnešos varētu ieņemt un ar tiem rēķināties,” norāda Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Tāpat esot nekavējoties jāpārskata valsts budžets, lai palielinātu naudas rezervi krīzes mazināšanas pasākumiem. “Nākamie mēneši būs daudz grūtāki. Es teiktu, ka mēs vēl neesam pieņēmuši, ka tā situācija ir sliktāka, nekā šobrīd izskatās. Ir jāgatavojas daudz nozīmīgākiem gan taupības, gan atbalsta pasākumiem,” norāda Reizniece-Ozola.

Tikmēr Latvijas Bankā uzskata, ka valdība šobrīd sper soļu pareizā virzienā.