Latvijai jāturpina cīņa pret naudas atmazgāšanu; “Moneyval” atklātie trūkumi jānovērš līdz nākamā gada rudenim

0 Komentāru

Neatkarīgi no tā, kuras partijas nonāks pie varas, Latvijai būs jāturpina cīņa pret naudas atmazgāšanu, lai valsts nenonāktu “pelēkajā sarakstā”.

Pagaidām gan nav skaidrs, ar kādu atbalstu nozares uzraugi var rēķināties jaunajā Saeimā, jo otrdien Budžeta komisijā tika apšaubīta gan ekspertu komitejas “Moneyval” kompetence, gan kritizēts lēmums aizliegt bankām veikt augsta riska darījumus.

Iepazīstinot deputātus ar līdz šim paveikto un turpmākajiem plāniem cīņā pret naudas atmazgāšanu, finanšu nozares uzraugi atgādināja, ka ekspertu komitejas “Moneyval” šovasar publicētajā ziņojumā par to, cik efektīvi Latvija apkaro finanšu noziegumus, no 11 rādītājiem 10 bija novērtēti negatīvi.

Ilze Znotiņa
Kontroles dienesta vadītāja

Tikai viens – starptautiskā sadarbība – ir novērtēta ar augstu rādītāju, un tas nav pats augstākais. Ir iespējams vēl augstāks – vienu pakāpi augstāks. Zemāks par mūsu zemajiem nav iespējams.

Tikmēr Nacionālās apvienības deputāts Aleksandrs Kiršteins apšaubīja “Moneyval” kompetenci, jo komiteju ir izveidojusi Eiropas Padome, kuras dalībvalsts ir arī Krievija.

“Kas tad ir lielākais terorists Eiropā? Kas apšauda kuģus Kerčas šaurumā? Kas apšauda iedzīvotājus Donbasā? Kas uzbrūk NATO valstij Lielbritānijai ar starptautiskās konvencijās aizliegtiem ķīmiskajiem ieročiem, ievedot tur tādu “Novičok”, ar ko var tūkstoš cilvēku noindēt? Cik nopietna ir šī organizācija, kas neredz, kur ir patiesās terorisma saknes Eiropā?” vaicāja Kiršteins.

Uz ko Znotiņa atbildēja: “Mēs šobrīd nodarbotos, piedodiet, Kiršteina kungs, ar demagoģiju, ja mēs tagad mēģinātu apšaubīt “Moneyval” mandātu.”

Savukārt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāts Gatis Eglītis pauda satraukumu par ārvalstu noguldījumu straujo sarukumu Latvijas bankās kopš ieviests aizliegums veikt augsta riska darījumus.

Gatis Eglītis
Saeimas deputāts (JKP)

Putniņa kungs lielījās, ka īsā laikā mēs esam zaudējuši astoņus līdz deviņus miljardus eiro depozītos. Man liekas, tas ir traģiski. Jo tā vietā, lai FKTK uzraudzītu šo naudu un menedžētu riskus, mēs to naudu dzenam projām.

Viņam iebilda gan finanšu ministre, gan Kontroles dienesta vadītāja, uzsverot, ka nezināmas izcelsmes naudai Latvijas bankās nav vietas.

“Miljoniem, miljoniem tādu līdzekļu, par kuru izcelsmi mums nav skaidrības. Mēs nedrīkstam tādu naudu turēt. Godājamie deputāti, lūdzu domājiet par to,” teica Znotiņa.

Savukārt finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola norādīja: “Tādas kompānijas, kur nav skaidra naudas izcelsme, kura nespēj paskaidrot saimniecisko darbību, nu diez vai tas ir bizness, uz kuru mēs gribam būvēt Latvijas nākotni, pat ja tas ir tikai finanšu sektors. Vienas nakts attiecības ne privātajā dzīvē nav pārāk ieteicamas, ne arī finanšu sektorā.”

“Moneyval” atklātie trūkumi Latvijai ir jānovērš līdz nākamā gada rudenim. Kā norāda finanšu ministre – pat ja Latvija to izdarīs teicami, galvenais eksāmens būs tas, kā tiks īstenota “ABLV” bankas pašlikvidācija.

0 Komentāru