19 komentāri

Latvijā strauji “uzkarst” ekonomika, tuvāko gadu laikā atgriezīsies “treknie gadi”, pēc kuriem sekos krīze. Šādas prognozes paudusi Fiskālās disciplīnas padome. Ekonomikas eksperti aicina valdību veidot budžetu ar pārpalikumu, ko novirzīt valsts parāda dzēšanai, nevis palielināt tēriņus.

Fiskālās disciplīnas padome sagatavojusi apjomīgu pētījumu par Latvijas ekonomikas tuvāko gadu prognozēm. Padome atzīst, ka Finanšu ministrijas sagatavotās pozitīvās makroekonomiskās prognozes nākamajiem trim gadiem ir reālas. Atbilstoši jaunajām prognozēm, Latvijas ekonomikas izaugsme šogad paātrināsies līdz pat 3,7%, bet 2018. gadā būs 3,4% līmenī.

Uzlabojas ārējā vide, kas rada labvēlīgus apstākļus Latvijas eksportējošajiem uzņēmumiem. Ekonomikas straujā izaugsme veicinās ekonomikas uzkaršanu, kas var beigties tāpat kā trekno gadu burbuļa sprādziens, proti, ar smagu ekonomisko krīzi.

“Ja mēs kāpināsim ātrumu, spiežot gāzi grīdā, neredzam ceļu tālāk, kas notiek aiz līkuma, tās sekas var būt ļoti, ļoti nelāgas. Esam pozitīvi par makroekonomisko situāciju kopumā, bet jāsāk domāt, kas būs pēc krīzes,” brīdina Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais.

Kad Latviju satricinās nākamā krīze – to nespēj paredzēt neviens, bet padomē uzsver, ka, ņemot vērā ekonomikas cikliskumu, šāds brīdis agri vai vēlu var pienākt, un svarīgi, lai valsts ir gatava. Eksperti aicina valdību veidot budžetu ar pārpalikumu, ko novirzīt valsts parāda dzēšanai, lai nebaltās dienās nenāktos iegrābties vēl lielākos parādos, kas ilgtermiņā bremzēs izaugsmi un spēju atkopties. Izrādās, ka arī pārāk liela nauda var radīt problēmas, proti, spriedzi. Politiķi vēlēsies naudu ātri izdāļāt un iztērēt, lai izpatiktu vēlētājiem, nevis pieturēt drošības vārdā.

“Ko darīt ar nodokļu ieņēmumiem? Ja līkne neies uz augšu. Tas būs nepatīkams pārsteigums uzņēmējiem, jo apsolījums ir, ka esam veikuši nodokļu reformu, un būs stabilitāte,” teic Fiskālās disciplīnas padomes Andžs Ūbelis.

Problēmas radīs arī Eiropas fondu straujā apguve – ar steigu var nākties būvēt objektus, lai nauda neietu secen, kas savukārt radītu milzu pieprasījumu pēc darbiniekiem, kuru Latvijā nav pietiekami daudz. Līdz ar to celsies atalgojums, un pieaugs konkurence uzņēmumu starpā.

TOP komentāri

 • Edgars Auns
 • Vita Gerve
  +3 +2 -1

  Vita Gerve

  Nekas netiek darīts lai rastos jaunas darba vietas,ražošana. Lielas naudas aizplūst ceļos un neceļos :(
 • Renars Venckus
  +2 +1 -1

  Renars Venckus

  Kas.....ko.......blin jokojat??????neko nesapratu......
  Kādi treknie gadi????
  Kāds burbulis?????
  Joks?????ko viņi lieto?
  Man ari ko tadu vajag paprovet.....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl