Latvija šogad bijusi spējīgākā reformatore OECD organizācijā jeb tā dēvētajā bagāto valstu klubā

2 komentāri
Latvija šogad bijusi spējīgākā reformatore OECD organizācijā jeb tā dēvētajā bagāto valstu klubā
Tikšanās laikā tika apspriests kārtējais OECD sagatavotais Latvijas Ekonomikas pārskats. (Kaspars Krafts / f64)

Piektdien, 15. septembrī, ministru prezidents Māris Kučinskis Rīgā tikās ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāru Anhelu Guriju, informē ministru prezidenta preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Tikšanās laikā tika apspriests kārtējais OECD sagatavotais Latvijas Ekonomikas pārskats.

OECD atzīst, ka, neraugoties uz izaicinājumiem ārējā vidē, pēdējos gados Latvijas ekonomikas izaugsme ir bijusi noturīga, ko nodrošināja iepriekšējos gados īstenotās strukturālās reformas. Algu pieaugums ir veicinājis privāto patēriņu. Pēc 2008.-2009. gada ekonomiskās krīzes ir atsācies konverģences process uz attīstītāko OECD valstu līmeni. Tāpat tiek uzsvērts, ka veikto reformu jomā Latvija ir OECD valstu līdere.

Kučinskis norādīja, ka vairums doto rekomendāciju pilnībā sakrīt ar valdības svarīgākajiem dienaskārtības jautājumiem, – produktivitātes paaugstināšana, reformas izglītības sistēmā un veselības aprūpē, kā arī sociālās nevienlīdzības mazināšana. Salīdzinot ar 1. Ekonomikas pārskata rekomendācijām 2015. gadā, vairumā jomu jau ir panākts būtisks progress, – īstenota nodokļu reforma, uzlabota valsts kapitālsabiedrību pārvaldība, konsolidēta pētniecības infrastruktūra, panākti uzlabojumi uzņēmējdarbības vidē u.c. Tāpat Ministru prezidents pauda pārliecību, ka jau tuvāko gadu laikā veikto reformu rezultātā situācija valstī turpinās uzlaboties.

Sarunas ietvaros abas puses bija vienisprātis, ka paveikts ir daudz, un jau iesāktās reformas valstī ir jāturpina.

Galvenās OECD rekomendācijas saistītas ar fiskālās politikas izmantošanu strukturālo reformu prioritāšu atbalstam, produktivitātes veicināšanu un labāku ekonomisko iespēju nodrošināšanu visiem iedzīvotājiem, kā arī pieejamības uzlabošanu veselības aprūpes pakalpojumiem, mājokļiem un darbavietām. OECD ģenerālsekretārs īpaši izcēla izglītības reformas nozīmi Latvijā.

Latvija kļuva par 35. OECD dalībvalsti 2016. gada 1. jūlijā. Līgumu par Latvijas pievienošanos šai organizācijai parakstījis Kučinskis un Gurija.

Lai Latvija iestātos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, tika uzsākta reforma valsts kapitālsabiedrību efektīvākai pārraudzībai, izveidota kapitālsabiedrību koordinācijas institūcija un mazināta politiskā ietekme tajās, veidojot neatkarīgas padomes.

Skaties.lv jau vēstījis, ka OECD ierasti tiek dēvēta par “bagāto valstu klubu”, taču pašas organizācijas pārstāvji uzskata, ka tas ir nepamatoti. Un zināmā mērā tam var piekrist, jo ne visas no pašreizējām 34 dalībvalstīm pieskaitāmas turīgākajām pasaulē. OECD visplašāk pārstāvēta ir Eiropa, kur arī radās organizācijas iedīgļi pēc Otrā pasaules kara. Ar ASV un Kanādas līdzdalību organizācija tika dibināta 1961. gadā, un tās mērķis bija kopīgiem spēkiem veicināt ekonomiku un uzlabot dzīves līmeni.

 

2 komentāri