Latvijā pieaugusi ēnu ekonomika; lielāko daļu veido “aplokšņu algas”

7 komentāri

Ēnu ekonomika valstī pērn augusi pat straujāk nekā pirms gada, – 24,2% iekšzemes kopprodukta ir sliktākais rādītājs kopš 2012. gada, liecina jaunākais pētījums.

Tas nozīmē, ka no miljardiem eiro netiek nomaksāti nodokļi simtiem miljonu eiro apmērā. Pētījums arī liecina, ka ēnu ekonomikā lielāko daļu – 45,5% veido “aplokšņu alga”.

Uzņēmēji no valsts slēpj vidēji piekto daļu reāli izmaksājamās algas. Audzis neuzrādīto ieņēmumu apjoms un neuzrādīto darbinieku īpatsvars. Pētnieki par atklājumu pārsteigti, jo augot ekonomikai, ēnu ekonomika mazinās. Iemesli pretējām tendencēm varētu būt vairāki. Viens no tiem ir strauja to nozare izaugsme, kurās ēnu ekonomika jau bijusi liela, pieļauj pētnieks.

“Piemēram, būvniecības nozare, kas nebūt nav lielākā Latvijas problēma kopumā, bet tā ir nozare, kas ļoti strauj aug par 20% gadā, un tur ēnu ekonomika parasti vienmēr būs lielāka nekā vidēji Latvijā,” norāda “SSE Riga” asociētais profesors Arnis Sauka.

Tikmēr uzņēmēji mudina izprast cēloņus ēnu ekonomikai un jau laikus domāt par risinājumiem, lai nebūtu jāceļ nodokļi ikreiz, kad budžetā pietrūkst naudas.

TOP komentāri

 • Z Līvmane
  +1 +1 0

  Z Līvmane

  Lai ķerās klāt celtniecības firmām, ne tādus vien brīnumus ieraudzīs!
 • Edgars Linkums
  +1 +1 0

  Edgars Linkums

  Viens un tas pats mūsu valdības tukšpaurībā,cīnās ar sekām nevis cēloni...ZB...
 • Ilzite Sočenko
  +1 +1 0

  Ilzite Sočenko

  mazos zaglus kēr lielos ceļ amatos kur nozagt var daudz vairak laikam aptrucies lielajioem ko piesavinaties ka neaizrijas tikai ...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl