Latvija OECD iemaksājusi 8,17 miljonus eiro

Pievienot komentāru
Latvija OECD iemaksājusi 8,17 miljonus eiro
Foto: LETA

Latvija kopš 2013. gada Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā jeb OECD iemaksājusi kopumā 8,17 miljonus eiro.

Ar šīm iemaksām segts darbs pie OECD detalizēto izvērtējumu sagatavošanas 21 komitejā. Pēc pievienošanās procesa noslēguma tiks veikts pārrēķins, un, ja Latvija būs pārmaksājusi, tad OECD pārmaksāto summu ieskaitīs kā Latvijas dalības maksu.

Pamatojoties uz Igaunijas pieredzi un sākotnējām sarunām ar OECD sekretariātu, tiek lēsts, ka Latvijas izmaksas, iestājoties organizācijā, varētu veidot aptuveni 2,8 miljonus eiro gadā.

OECD mēdz dēvēt par bagātnieku klubu, kas apvieno pašas attīstītākās no aptuveni 200 pasaules valstīm. OECD tiek uzskatīta par NATO līdzinieci ekonomiskās sadarbības jomā. Organizāciju vairāk nekā pirms pusgadsimta dibināja 18 Eiropas valstis, ASV un Kanāda. Galvenā misija – ar kopīgiem augstiem standartiem veicināt tirgus ekonomiku, finanšu stabilitāti un dzīves līmeni. Laika gaitā elitārais klubs paplašinājies līdz 34 valstīm. Jaunākās OECD dalībvalstis ir Čīle, Slovēnija, Izraēla un Igaunija.

Organizācijas prestižs gadu garumā saglabājies nemainīgi augsts, uzskata Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijas pārstāvniecības vadītājs Andris Grafs: ”Ir ļoti daudz jomu, kur toni jeb pamatstandartu nosaka OECD. Tā pati izglītības joma un vienmēr piesauktie PISA pētījumi, ko ir vērts ņemt vērā.”

OECD viena no misijām ir palīdzēt valstīm apzināt problēmas nozaru griezumā un izvēlēties labākās stratēģijas to novēršanai. Organizācijas eksperti izstrādā vadlīnijas un standartus dažādās nozarēs, piemēram, korupcijas apkarošanā, izglītībā un valsts pārvaldē.

“Latvijai kā mazai valstij nekad nebūs tik daudz naudas, lai pilnīgi visās politikas jomās sagatavotu pētījumus, kur Latviju salīdzinātu ar citām valstīm. Sākot ar nodarbinātību, ekonomiku, tirdzniecību, investīciju vidi, kukuļošanu, korupcijas apkarošanu. Tas ir resurss, ko valsts var izmantot, lai parādītu objektīvu skatu uz to, kādas reformas ir nepieciešams veikt,” uzskata Grafs.

Baltijas valstis ceļu uz OECD sāka kopā, 1996. gadā iesniedzot kopīgu deklarāciju par vēlmi iestāties. Lai to izdarītu, teorētiski jāatbilst četriem kritērijiem – jābūt līdzīgi domājošai valstij, nozīmīgam spēlētājam, savstarpējai ieinteresētībai un globāliem apsvērumiem. Tomēr atbilstība šiem kritērijiem nebūt nenozīmē automātisku kļūšanu par kluba biedru, jo iestāšanās notiek pēc vienprātīga biedru uzaicinājuma. Ielūgumu pirmā saņēma Igaunija, kas attīstīto valstu klubam pievienojās 2010. gadā.

Latvija ielūgumu saņēma 2013. gadā, bet Lietuva pērn, taču abu valstu pievienošanās sarunas turpinās. Latvijas amatpersonas vienmēr uzsvērušas, ka dalība OECD būs kā valsts kvalitātes un brieduma zīme un dos vairākus labumus – uzlabos kredītreitingu, pievilinās ārvalstu investīcijas, veicinās tiešos ekonomiskos kontaktus ar pārējām dalībvalstīm, kā arī spiedīs mūs pašus risināt savas iekšējās problēmas.

Līdzīgi kā iestāšanās Eiropas Savienībā, arī pievienošanās OECD prasa vienoties par vairākiem jautājumiem. Konkrētu termiņu, kad sarunām jābeidzas, nav, bet arī kavēties nav iemesla. Latvijas mērķis bija noslēgt visas sarunu sadaļas pagājušā gada nogalē, lai šogad kļūtu par pilntiesīgu dalībvalsti. Tagad iestāšanās OECD izvirzīta par šā gada ārpolitikas prioritāti.

Taču bankas un caur to kontiem plūstošā netīrā nauda no Austrumiem kļuvušas par vienu no šķēršļiem, lai Latvija pavasarī saņemtu pozitīvu OECD ekspertu atzinumu. Latvijai vēl nav izdevies noslēgt sarunu sadaļas, kas skar ne vien kapitālsabiedrību pārvaldi, bet arī korupcijas apkarošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu.

Līdz martam Latvijai jāpaveic virkne mājasdarbu, tostarp jāstiprina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kapacitāte un jāveic grozījumi likumā saistībā ar politiski nozīmīgām personām.

Latvija iestāšanās sarunās ir ieguldījusi ne tikai naudu, bet arī nozīmīgus cilvēkresursus – sarunās bijuši iesaistīti vairāk nekā 110 valsts pārvaldes iestāžu eksperti.

Argumenti, kāpēc Latvijai – vienai no nabadzīgākajām ES dalībvalstīm – atmaksāsies būt bagātnieku klubiņā, ir dažādi. Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norāda: “Tie, kas domā, ka varam sēdēt, vaidēt – mēs esam nabadzīgi, atpalikuši un neko nespējam izdarīt un tāpēc neko nevajag darīt – nu sēdēsim sūnu ciemā – tiem cilvēkiem nav taisnība.”

“Latviju var salīdzināt ar tādu pusaudzi, kuru ir jāmotivē izmācīties, kuru ir jāmotivē pilnveidoties, lai sasniegtu tos labos rezultātus dažādās jomās, un OECD ir šis dzenulis,” uzskata Grafs.

Tāpat atšķiras versijas, kas notiktu, ja Latvijai neizdotos uzdotos mājasdarbus izpildīt un tā paliktu pie attīstīto valstu namdurvīm.

“Varētu būt zināma publicitāte. Protams, pats sarunu process pagarinātos un arī faktiski mēs tikai tērētu lieku naudu vienu gadu, jo arī par iestāšanās procesu ir jāmaksā,” vērtēja Rinkēvičs.

Savukārt Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens spriež, ka sekas būtu grūti prognozējamas: “Kaut vai apskatieties, kas notiek ar Poliju – Polija šobrīd nedaudz nomaina politisko kursu, tūlīt mainās kredītreitingi.”

Vēl līdz galam nav skaidrs, kā Latvijas pievienošanos ietekmēs arī reģionālais līdzsvars, kas tiek ņemts vērā OECD paplašinoties, – viena valsts no Eiropas, otra – no Dienvidamerikas. Latvija pievienoties tika aicināta vienlaicīgi ar Kolumbiju, bet šī valsts pievienošanās sarunās ir krietni iepalikusi. Ja mēs šogad nekļūsim par pilntiesīgu dalībvalsti, tad nākamā iespēja pavērsies tikai pēc gada.

 

Skaties video!

Lasi vēl