Latvijā ir svarīgāk nevis trūcīgajiem palīdzēt kļūt bagātiem, bet gan būt vienlīdzīgiem nabadzībā, saka ekonomists Pūce

2 komentāri
Latvijā ir svarīgāk nevis trūcīgajiem palīdzēt kļūt bagātiem, bet gan būt vienlīdzīgiem nabadzībā, saka ekonomists Pūce
LETA

Kaut valdības vadītāja Laimdota Straujuma nākamā gada budžetu sauc par soli pretī sociālās nevienlīdzības mazināšanai, ekonomisti gan ir kritiski. “Mēs nevis trūcīgiem cilvēkiem ļaujam palikt turīgākiem, bet turīgākiem samazinām ienākumus. Sanāk, ka mums ir svarīgāk, ka cilvēki ir vienlīdzīgi nabadzībā. Tas ir aplami. Jo būtu jārūpējas, lai trūcīgiem ienākumi kāptu,” budžetu komentē ekonomists Juris Pūce.

“Šis budžets neatšķiras no iepriekšējiem – nelielu izmaiņu budžets, ko valdība nav spējusi sastādīt, nepaceļot nodokļus. Valdība nesamazināja iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas bija solīts, tiek ieviests darbaspēka nodoklis, solidaritātes nodoklis, kā arī valdība pacēlusi akcīzes nodokļus,” saka ekonomists.

Līdzīgās domās ir arī Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks: “Nav pamata gavilēm un salūta šaušanai. Budžets nav ļoti slikts, taču tas paredz, ka pie šīm pašām problēmām atgriezīsimies nākamajā plānošanā. Budžetā nav ilgtermiņa redzējuma – tā pieņēmēji nedomā vairākus gājienus uz priekšu.”

Budžeta veidotājiem tiek pārmesta nodokļu nestabilitāte, proti, ka ik gadu nodokļi tiek celti. Tāpat asi tiek kritizēta solidaritātes nodokļa ieviešana un iedzīvotāju ienākuma nodokļa nesamazināšana.

2016. gada valsts budžeta likumprojekts paredz, ka nākamgad valsts ieņēmumi varētu augt līdz aptuveni 7,37 miljardiem eiro, bet izdevumi – līdz 7,65 miljardiem eiro.

No viena nodokļos samaksātā eiro 36,5 centi novirzīti sociālajai aizsardzībai, 17,7 centi – pašvaldībām, 9,5 centi – izglītībai, zinātnei, sportam un kultūrai, 9,1 centi – veselībai. Savukārt 4 centi tiek aizsardzībai, bet vismazāk – 0,5 centi – vides aizsardzībai.

Skaties foto:

Skaties video:

2 komentāri