“Latvenergo” padomes atsaukšana sacēlusi ažiotāžu

2 komentāri

Šonedēļ bija daudz strīdus raisošu notikumu politikā, – viens no tiem ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (“KPV LV”) lēmums atlaist valsts vērtīgākā uzņēmuma “Latvenergo” padomi un iecelt tajā tostarp arī sava biroja cilvēkus.

Neizpratnē ir gan koalīcijas partneri un premjerministrs, gan uzņēmumu pārvaldības lietpratēji. Jau tiek spriests, ka šis solis amatu varētu maksāt arī pašam Nemiro.

“Latvenergo” ir trešais vērtīgākais uzņēmums visā Baltijā. Kompānija arī sniedz lielu artavu Latvijas valsts budžetā caur dividendēm, tāpēc nav pārsteigums, ka ekonomikas ministra pēkšņais lēmums atsaukt uzņēmuma padomi sacēlis pamatīgu traci.

Savā veidā Nemiro straujais solis ir pat ironisks. Vien pirms nedēļas Saeima pieņēma likuma grozījumus, kas paredz, ka labas pārvaldības nolūkos no nākamā gada uzņēmumu padomes locekļu atlase centralizēti notiks Pārresoru koordinācijas centrā.

Pats Nemiro skaidro, ka viņu nav apmierinājis “Latvenergo” padomes darbs, – tā neesot pietiekami naski strādājusi, lai saruktu elektroenerģijas sadales tarifs, pienācīgi virzījusi uzņēmuma ieiešanu jaunos tirgos, kā arī ilgāku laiku neesot spējusi izraudzīties kompānijai jaunu valdes locekli.

Jāpiebilst, ka ar pirmajiem diviem uzdevumiem pamatā gan strādā uzņēmuma valde, nevis padome. Tagad “Latvenergo” iecelta jauna, pēc ministra vārdiem, “pagaidu padome” visai raibā sastāvā. Tās priekšsēdētājs ir Nemiro padomnieks Pāvels Rebenoks, kurš ierauts farmācijas milža “Olainfarm” mantinieču strīdos un ir ministra pārstāvis Rīgas brīvostas valdē.

Nemiro un Rebenoku vieno ne tikai profesionālas attiecības. Sociālajos tīklos atrodami vien pirms dažām dienām publiskoti attēli, kurā abi kopā redzam atpūšamies uz ūdens. Tāpat attēlā redzams Nemiro pārstāvis Ventspils brīvostā – Rūdolfs Nerets.

“Latvenergo” padomē iecelta arī Nemiro biroja vadītāja Inese Kublicka.

Tāpat “Latvenergo” padomē iecelts Renārs Degro, kurš ir valdes loceklis Krievijas kapitāla bankā “Rigensis Bank” un privāto vēja parku lobists Kristaps Stepanovs. Nemiro par izvēlēm skaidro, ka Krievijas kapitāls uzreiz nenozīmē bandītu kapitāls, un arī interešu konflikta Stepanovam neesot, neskatoties uz to, ka pats “Latvenergo” pieteicis ambīcijas vēja enerģijā.

Problēmu uzraudzīt miljardu koncernu neesot arī piektajam padomes loceklim Artūram Šnoriņam, kurš pirms dažiem gadiem pabeidzis personīgo maksātnespējas procesu.

“Tas ir saistību risināšanas veids. Šis cilvēks nebūs saistīts ar finansēm, mēs runājam par mārketingu un uzņēmējdarbības veicināšanu, un jaunu tirgu,” skaidro Nemiro.

Ekonomikas ministrs gan nav “Latvenergo” kapitāldaļu turētājs, kuram būtu jālemj par uzņēmuma padomi. Tas ir Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis, kurš norāda, ka pildījis ministra rīkojumu.

“Tā bija ministra iniciatīva, un viņš attiecīgi nāca ar kandidātiem,” pauž Eglītis.

Neapmierinātību par notikušo pauž ārvalstu investori un Korporatīvās pārvaldības institūts. Būtiski pieminēt, ka “Latvenergo” ir emitējis obligācijas un dažādiem satricinājumiem var būt ietekme uz uzņēmuma kredītreitingu.

“Pilnīgs ārprāts. “Latvenergo” ir vērtīgākais Latvijas uzņēmums, un visi mēs esam tā klienti. Šādas slēptas spēlītes ar uzņēmuma pārvaldības modeli ir ļoti, ļoti bīstams precedents,” pauž korporatīvās pārvaldības eksperts Andris Grafs.

Neizpratni par Nemiro rīcību pauduši arī koalīcijas partneri, tai skaitā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

“Ekonomikas ministra Ralfa Nemiro lēmumus par Latvijas vērtīgākā uzņēmuma “Latvenergo” padomes maiņu uzskatu par nepārdomātiem un sasteigtiem, neatbilstošiem labas pārvaldības principiem. Tiem trūkst pamatojuma. Pieprasu ministra paskaidrojumus,” norādījis Kariņš.

Neoficiāla informācija liecina, ka premjers notikušo uztver ļoti nopietni un netiek izslēgtas arī potenciālas sankcijas, pat ekonomikas ministra demisijas pieprasīšana. Viss atkarīgs no Nemiro skaidrojumiem. Par “Latvenergo” padomi paredzēts spriest uzreiz pēc svētkiem gaidāmajā koalīcijas sanāksmē.