Lai mazinātu bēgļu krīzi, ES vēlas ieviest jaunu degvielas nodokli

Pievienot komentāru
Lai mazinātu bēgļu krīzi, ES vēlas ieviest jaunu degvielas nodokli
Foto: AFP / LETA

Eiropā sākušās diskusijas par Vācijas finanšu ministra ierosinājumu ieviest Eiropas Savienības valstīs degvielas nodokli, lai finansētu masveida bēgļu uzņemšanu. Latvijā amatpersonas neatbalsta pretrunīgi vērtēto ideju, bet ekonomisti gan nav tik kategoriski noskaņoti.

Samilzušo bēgļu krīzi Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šeible aicina risināt, ieviešot Eiropas mēroga nodokli degvielai. Ieceri varētu apspriest arī Eiropas Komisija, kuras viceprezidents Valdis Dombrovskis piekrīt, ka nepieciešamas jaunas idejas bēgļu krīzes risinājumiem, tostarp stiprinot Eiropas Savienības ārējās robežas, piemēram, piešķirot finansējumu bēgļu pārbaudēm, lai efektīvi identificētu iespējamos kaujiniekus, kā arī bēgļu sūtīšanai atpakaļ.

Dombrovskis norādīja: “Degvielas nodoklis nacionālā vai Eiropas līmenī varētu būt iespējamais finansējuma avots, īpaši ņemot vērā to, ka benzīna cenas ir vēsturiski zemā līmenī. Taču tas ir tikai viens no iespējamiem risinājumiem, mums rūpīgi jāizvērtē visas alternatīvas īpaši, lai nodrošinātu to, ka izmaksu sadalījums būtu pēc iespējas taisnīgs un līdzsvarots.”

Ir zināms, ka Eiropas Komisijā šo priekšlikumu varētu skatīt februārī, apkopojot dalībvalstu viedokļus, reakcijas un ieteikumus. Ideja par nodokli Latvijā nav analizēta, bet finanšu ministrs Jānis Reirs to neatbalsta.

“Šādi risināt jautājumu par bēgļu finansēšanu ir nepieņemami pašreizējā situācijā. Ir nepieciešams koncentrēties nevis uz līdzekļu vākšanu bēgļu problēmas risināšanai tādā veidā, kā to Eiropa darīja 2015. gadā, bet ir nepieciešams koncentrēties uz robežu stiprināšanu,” saka Reirs. Ministrs uzskata, ka ideja par papildu nodokli Latvijai nav draudzīga.

“Mūsu mērķis ir patēriņa nodokļu varbūt paaugstināšana kaut kad, un akcīze ir patēriņa nodoklis, bet, ja mēs šo darām, mums ir, pirmkārt, jāturpina finansēt mūsu nepieciešamības, piemēram, policistu atalgojumu palielināšana, skolotāju atalgojuma palielināšana, līdzekļu novirzīšana veselības aprūpei,” turpina Reirs.

Pēc ministra teiktā, nodokļi ir valsts iekšējā lieta, Eiropas Komisija var noteikt minimālo slieksni, piemēram, akcīzei, tomēr parasti šādi lēmumi tiek pieņemti pāris gados. Tikmēr ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš uzskata, ka visām Eiropas valstīm vienāds un samērīgs nodoklis degvielai būtu atbalstāma ideja.

“Šajā idejā ir zināma loģika, jo pat ja šobrīd pieliks kaut kādus dažus centus klāt pie degvielas cenas, degviela vienalga būs krietni lētāka, nekā mēs nesen bijām pieraduši. Tādi veidojumi kā Eiropas Savienība, viņa var pastāvēt tikai tad, ja kaut kādā brīdī kāda valsts dara to, kas viņai pašai nepatīk. Es nebūtu arī kategoriski pret šādu risinājumu,” saka Strautiņš

Ekonomists norāda, – lai kāds arī nebūtu iespējamais papildu nodoklis, Latvija joprojām no Eiropas Savienības naudu saņemtu vairāk nekā izdotu. Neliels degvielas cenas kāpums būtisku kaitējumu nenodarītu arī ekonomikai. Nopietnas sekas būtu vien tad, ja degvielas cenai pieliktu, piemēram, vienu eiro, kas gan ir maz ticams pieņēmums.

Foto

Video

Lasi vēl