Krīze piena nozarē: apstājies eksports un samazināta iepirkuma cena zemniekiem

32 komentāri

Piena lopkopji šajās dienās saņēmuši nepatīkamas ziņas no piena pārstrādes uzņēmumiem, – tie būtiski samazina piena iepirkuma cenas, jo eksports esot apstājies.

Līdz ar to arī šī nozarei, visticamāk, nāksies stāties rindā, lūdzot ārkārtas palīdzību no valsts maka.

Piena pārstrādes rūpnīcu un kooperatīvu zemniekiem izziņotais piena iepirkuma cenu kritums ir robežās no 10 līdz 15% jeb no pusotra līdz četriem centiem par katru piena litru. Piena lopkopji bažīgi, ka tādēļ varētu būt apgrūtināta lopbarības sagatavošana nākamajai sezonai.

“Pašlaik zemniekus atmet atpakaļ tādā krīzes situācijā, kas bija nedaudz atkopušies pēc Krievijas embargo, pēc sausuma/slapjuma, kad piena cena sasniedz 30 centus par pārdoto piena litru, kas ir pašizmaksas līmenī, tad tagad atkal piena cena ir nokritusi zem pašizmaksas,” norāda  Latvijas Lauku konsultāciju centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

Piena iepirkuma cenas kritumu rūpnīcas skaidro ar pieprasījuma samazinājumu eksporta tirgos. Tikai tagad apjausts, ka viesnīcu un restorānu nozares Eiropā patērēja 25% saražotā piena. Tagad – teju nulle.

A/S ”Preiļu siers” valdes priekšsēdētājs Jāzeps Šņepsts saka: “Visā Eiropā ir piena pārprodukcija saistībā ar ierobežojumiem. Tas nozīmē, ka eksporta produktu cenas kritums ir nežēlīgs. Kur apstāsies – man ir grūti prognozēt!:

Savukārt “Latvijas Piens” piena loģistikas vadītāja Inga Gūtmane norāda: “Pašreiz krīzes dēļ situācija diemžēl ir dramatiska. Pārdot produkciju uz ārpusi nekur nevaram, eksports neiet. Pašreiz mums tas ir apstājies pilnībā, jo 80% eksporta bija uz Itāliju un Spāniju. Ir tikai vietējais tirgus. Visi ir cietēji. Arī no valdības nav nekāda atbalsta mums.”

Ja jau piena pārstrādes uzņēmumi samazina iepirkuma cenu zemniekiem, loģiski rodas jautājums, vai cena samazinās arī gala patērētājiem, – pircējiem, ko redzam veikalu plauktos.

”Maxima Latvija” pārstāve Liene Dupate skaidro: “Šobrīd nav bijis signāls no piena pārstrādātājiem par to, ka cenas tiktu samazinātas vai arī celtos. Esam arī viņiem devuši signālu, ka netolerēsim cenu celšanu un plānojam nākamās nedēļas sākumā izsūtīt oficiālu vēstuli memoranda formātā par to, ka iesaldējam cenas uz šo brīdi.”

Savukārt ”Rimi Latvia” kategoriju vadības direktors Milāns Blūms saka: “Pēc mūsu rīcība esošās informācijas neviens piena piegādātājs nav mainījis piena produktu cenas. Neesam arī saņēmuši informāciju, ka kāds grasītos to darīt. Tad vērsīsimies pie ražotājiem un lūgsim skaidrot šo situāciju.”

“Food Union”, kas ir Latvijā lielākais piena pārstrādes uzņēmums ir visai skeptisks, ka mazāk naudas maksāšana zemniekiem atspoguļosies cenu kritumā veikalos.

“Produktu cenas veikalu plauktos šis samazinājums neietekmēs, jo sākoties ārkārtas stāvoklim uz laiku iesaldējām produktu cenu paaugstinājumu veikalos, kas bija ieplānota saistībā ar izejvielu (tajā skaitā svaigpiena) cenas pieaugumu 2019.gada noslēgumā,” norāda A/S ”Rīgas piena kombināts” padomes priekšsēdētāja vietnieks Harijs Panke.

Atsevišķi piena pārstrādātāji Kurzemē neizslēdz, ka zemnieki jau tuvāko nedēļu laikā saņems vēl mazāk par katru litru piena.

“Zemnieki ir ļoti bažīgu, un sekosim līdzi situācijai, lai varētu varbūt vest sarunas ar valdību par atbalstu piensaimniecībai. Mēs arī jūtam, ka Zemkopības ministrija šo situāciju monitorē, un mums ir skaidri jāsaprot, kas, kuru piena kombinātu ietekmē, un kā palīdzēt abiem, jo zemnieks ar piena kombinātu ir ļoti saistīts,” bilst Cimermanis.

Piena lopkopjiem pavisam slikta situācija iestāsies, ja būs piena intervence un fiksēta cena – 20 centi litrā.