Ko militāristiem var piedāvāt Latvijas uzņēmēji?

Komentāri

Aizsardzība nav tikai tanki, stobri un augstas precizitātes ieroči, tās ir arī dažādas preces un pakalpojumi. Ko no tā visa var piedāvāt arī Latvijas uzņēmēji, lai militārajam budžetam solītais arvien pieaugošais finansējums padarītu drošāku arī valsts ekonomiku? LNT TOP10 skaidroja, kuri no Latvijā tapušiem izgudrojumiem jau pielāgoti armijas vajadzībām un cik daudz prātu nodarbojas ar augstajām militārajām tehnoloģijām?

Izraēlas ražojuma pārnēsājamais raķešu komplekss Spike, ir viens no labākajiem pasaulē. Pēc izšaušanas raķete pati veido savu ceļu uz mērķi, taču nepieciešamības gadījumā ceļu var arī koriģēt. Šis ir viens no Nacionālo bruņoto spēku jaunākajiem pirkumiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tas, savukārt, nozīmē, ka šaut un trenēties varētu ne vien pa stāvošiem mērķiem, bet kustīgiem un tādiem, kas manevrē gaisā.

Lidojošus mērķus, pa kuriem šaut gaisā varētu palaist Latvijas uzņēmuma Air Studio bezpilota lidaparāti jeb droni. Air Studio attīstības vadītājs Ivans Dvoreckis skaidro: ”Ja AM pieņems lēmumu iepirkt mērķus priekš saviem savām raķetēm ar kurām viņi trenējas, viņi paši izstrādās tehnisko specializāciju, kuru pēc tam būs jārealizē dzīvē. Mēs esam vieni no tiem partneriem, kas to varētu realizēt, sākot ar dizainu, komponentēm, prototipa izstrādi un tad nodošanu sērijā.”

Air Studio savus dronus ir izrādījusi gan dažādās izstādēs, gan prezentējusi tiešās sarunās ar Aizsardzības ministriju. Kaut kad nākotnē tas varētu nonākt līdz reālam līgumam, taču, kad tas būs, šobrīd nevar pateikt ne potenciālais pasūtītājs, ne izpildītājs.

”Diemžēl, joprojām notiek prasību apkopošana, tālāk par prasību definēšanu neesam tikuši. Kad mēs redzēsim tās prasības, mēs noteikti piedalīsimies sarunā par budžetiem, termiņiem, un apjomiem,” skaidro Dvoreckis.

Kā LNT TOP10 atzīst ministrs Raimonds Vējonis, savus pakalpojumus bruņotajiem spēkiem jau tagad piedāvā ap 500 vietējo uzņēmumu, tiesa, no tiem tikai dažiem desmitiem ir militāra ievirze. Pārējie ir civilie, piemēram, pārtikas piegādātāji. Nopietnāka sadarbība ar nišas uzņēmējiem, piemēram, munīcijas ražotājiem, dronu izstrādātājiem, vai informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem varētu attīstīties pieaugot Aizsardzības budžetam. ”Ja līdz pagājušajam gadam varbūt nebija skaidrs par NBS attīstības virzieniem, tad pieņemot lēmumus, kā attīstīt NBS, pieņemot budžetu mēs redzam, ka ir atbalsts, spēju attīstībām, ko valdība ir nolēmusi. Mums tagad ir vieglāk runāt ar uzņēmējiem – šobrīd attīstām mehanizāciju, būs bruņutransportieri. Tie būs jāremontē un esam ieinteresēti, lai tas notiek Latvijā,” skaidro Raimonds Vējonis.

Tikmēr atsevišķi uzņēmumi pasūtījumus šajā jomā meklē plašākos ūdeņos. Piemēram, ložu ražotāja Dupleks produkcija ir pazīstama vairāku NATO valstu armijās, kā arī tiesībsargājošās iestādēs.

Rīgas Kuģu būvētava izpildījusi atsevišķus pasūtījumus Jūras spēkiem, šobrīd ir soļa attālumā no uzvaras konkursā, lai apkalpotu arī Lielbritānijas militāro kuģus. Uzņēmumā to uzskata par apliecinājumu Latvijas spējām. ”Pirms divām nedēļām mums tika veikts audits, lai noteiktu atbilstību Lielbritānijas kvalitātes prasībām. Redzētais viņus apmierināja un mēs varam strādāt kopā. Gaidām sadarbības apstiprinājumu. Tas nozīmē, ka varēsim apkalpot militāros kuģus,” skaidro Rīgas kuģu būvētavas valdes loceklis Vladislavs Blūms.

Savukārt Latvijas Komerccentrs DATI grupa ir viens no programatūras izstrādātājiem apjomīgā NATO virszemes novērošanas projektā.

Tas paredz radīt īpašu kontroles un vadības sistēmu militārajiem bezpilota lidaparātiem, kuri dalībvalstu teritorijā, piemēram, pierobežā, vai, karstajos punktos un misijās. ”Viņi varēs izlidot uz jebkuru vietu NATO teritorijā un veikt nepārtrauktu novērošanu ar augstas izšķirtspējas radariem, kas nodrošina iespēju veikt novērošanu no liela augstuma, lielā attālumā, vairāku dienu garumā,” atklāj Komerccentrs DATI Grupa projekta vadītājs Jānis Ekmanis.

Latvijas Komerccentra DATI grupa iesaiste šajā projektā nav pārāk liela – tas izpilda aptuveni 1% no kopējā darbu apjoma. Taču, pie kopējā budžeta, kas sasniedz 2,2 miljardus, tas tik un tā ir ievērojami.

Lai pierādītu, ka Latvija var kļūt par vienu no, kopumā 14 projektā iesaistītajām valstīm, nācās iziet cauri skrupulozai atlasei.

”Vācijas kompānija Airbus Defence and Space meklēja izpildītājus. Mēs četru gadu garumā vedām sarunas, ka mēs būtu īstā kompānija, kam uzticēt darbus. 2013. gadā tika noslēgts līgums un sākām darbu,” stāsta Ekmanis.

Sistēmai jābūt gatavi pēc diviem gadiem. Tās kodols atradīsies Itālijā. Bet līdz ar 2017.gadu NATO dalībvalstīm būs jāveic investīcijas un reāli soļi, lai to integrētu arī savās sistēmās, proti, varētu veikt un saņemt datu pieprasījumus, kā arī tos apstrādāt. ”Ceram, kad Latvijas puse sāks būvēt šo sistēmu un izmantot, mēs ar savu pieredzi varētu būt noderīgi, iesaistīties arī Latvijas pusē,” atklāj Ekmanis.

Spēju pielāgoties pasūtītāja, proti, bruņoto spēku prasībām par nelielās Latvijas priekšrocību sauc ne viens vien uzņēmums, kurš būtu gatavs vēl ciešākai sadarbībai.

Vienlaikus tiek norādīts uz tādu kā apburto loku – nereti, sākumā sevi jāpierāda globāli, lai pamanītu tepat mājās.

Savukārt, aizsardzības un arī iekšlietu resoros norāda, ka vietējiem ražotājiem jāpiedāvā kāda pievienotā vērtība – ātrs serviss, īpaši risinājumi, cena, jo vienkārši izvēlēties to, kas tapis Latvijā nevar. ”Mēs nedrīkstam pārkāpt ES regulējumus par brīvo tirgu, un jāvadās visos konkursos atbilstoši iepirkumu likumam,” tā Vējonis.

Katrā gadījumā, šomēnes starp Aizsardzības ministriju un Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federāciju tika parakstīta simboliska vienošanās par sadarbības saišu stiprināšanu. Tas gan nenozīmē strauju militārās industrijas pieaugumu, taču palīdz apzināt vietējās iespējas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl