Klasiskos ātros kredītus aizstājušas kredītlīnijas; problēmas līdzīgas

0 Komentāru

Plašas izmaiņas skārušas nebanku kreditēšanas nozari. Pērn izsniegts mazāk tā saukto ātro kredītu, vienlaikus tie pārveidojušies no klasiskajiem aizdevumiem uz īsu termiņu par kredītlīnijām. Problēmas gan saglabājušās līdzīgas.

Nebanku patērētāju kreditēšanas portfelī ir gan hipotekārie aizdevumi, gan automašīnu un citu preču līzingi, taču pagājušajā gadā turpināja dominēt distances kredīti jeb tā sauktie ātrie aizdevumi. Tie veidoja 40% no visas no jauna izsniegto kredītu kopsummas.

Pērnajā gadā kritums bijis daudzos segmentos, tai skaitā distances. Izsniegtā summa sarukusi par 10%, bet kredītu skaits par ceturtdaļu. Klasiskie ātrie kredīti ar īstermiņa atmaksu vienā maksājumā teju izzūd, to vietā stājušies aizdevumi ar atmaksas grafiku vai kredītlīnijas, praktiski pildot to pašu funkciju.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) tendenci skaidro ar regulējuma izmaiņām, proti, distances kredītus ar atmaksu vienā maksājumā un termiņu līdz 30 dienām vairs nevar pagarināt vairāk kā vienu reizi, tāpat ierobežotas procentu likmes.

Šim jaunajam aizdevumu veidam pieejams ikmēneša minimālais maksājums. Novērojamas līdzīgas problēmas kā savulaik ar klasiskajiem ātrajiem kredītiem.

“Patērētāji bieži vien nesaprot, kā veidojas mēneša maksājums, ka, maksājot minimālo maksājumu, ļoti maz samazinās no pamatsummas. Bieži vien cilvēki mīņājas uz vietas. Kredīts par nesamazinās, bet cilvēks visu laiku maksā,” norāda Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboliņš.

Gadu no gada uzlabojas arī klientu maksātspējas vērtēšana, tomēr lielāki vai mazāki pārkāpumi tiek konstatēti pastāvīgi. Grūtības joprojām arī sagādā reklāmas ierobežojumi, kas ir plaši interpretējami. Pērn sāktas deviņas administratīvās lietas.

Pozitīvi gan esot, ka šogad Covid-19 krīzes laikā cilvēki šķietami nesteidz problēmas risināt ar ātrajiem kredītiem, un arī komersanti nākot pretim tiem, kuriem jau ir saistības.

Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijā, kas gan neapvieno visus nozares komersantus, stāsta, ka klientu pieprasījums Covid-19 laikā nedaudz ir palielinājies, taču būtiski kāpis atteikumu īpatsvars.

“Vērtējot katra konkrētā cilvēka maksātspēju, varbūt viņiem nevarēja piešķirt aizdevumu. Tajā pašā laikā uzņēmumi ņēma vērā nozares, kuras vissmagāk tika skartas, un uzlika vēl papildu dažādus nosacījumus,” stāsta Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboliņš.

Pērnā gada laikā nedaudz samazinājies komersantu skaits nozarē – līdz 57.

0 Komentāru