Kazāks: Latvijas Bankai ir jāstrādā pie reputācijas uzlabošanas

1 komentārs
Kazāks: Latvijas Bankai ir jāstrādā pie reputācijas uzlabošanas
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Latvijas Bankai ir jāstrādā pie reputācijas uzlabošanas, kur galvenais klupšanas akmens ir iepriekšējā centrālās bankas vadītāja Ilmāra Rimšēviča tiesvedība, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks, piebilstot, ka Latvijas Bankai ir jākļūst daudz atvērtākai un pieejamākai nekā līdz šim.

“Ja mēs skatāmies uz kopējiem reputācijas mērījumiem, tad ir redzams, ka peripetijas ap Rimšēviča kungu Latvijas Bankas reputāciju ir ietekmējušas ļoti būtiski. Ir gan interesanta lieta, proti, ja mēs skatāmies uz atsevišķu funkciju veikšanu, piemēram, vērtējumu par ekonomiskās analīzes kvalitāti, tad Latvijas Bankas vērtējums, salīdzinot ar citām institūcijām, viennozīmīgi ir visaugstākais. Tādēļ problēma nav saistīta ar to, ko Latvijas Banka dara vai nedara, jo Latvijas Bankas pakalpojumi vai atbalsts joprojām tiek vērtēts ļoti labi. Galvenais klupšanas akmens ir saistīts ar Rimšēviča kunga tiesvedības ietekmi uz kopējo reputāciju,” sacīja Kazāks.

Viņš gan piekrita, ka pēc Rimšēviča aiziešanas no Latvijas Bankai “zināms atsitiens reputācijā būs”, bet tas nebūs tik liels, lai varētu pateikt, ka reputācijas problēmas ir beigušās.

“Latvijas Bankai daudzos gadījumos būs ļoti smagi jāstrādā, lai reputāciju uzlabotu. Reputāciju var uzlabot tikai ar darbiem un panākumiem, ar pierādījumu, ka Latvijas Bankas pienesums Latvijas ekonomikai var būt lielāks. Nekas automātiski nenotiks un pie tā būs jāstrādā. Reputāciju ar runāšanu vien uz augšu uzrunāt nevar,” pauda jaunais centrālās bankas vadītājs.

Viņš teica, ka Latvijas Bankas uzdevums būs daudz aktīvāk piedalīties visdažādākā veida diskusijās un sniegt vērtējumu dažādiem instrumentiem, kurus var izmantot politiķi lēmumu pieņemšanā.

“Ir radies – un atsevišķos gadījumos arī maldīgi – priekšstats, ka Latvijas Banka ir tāds ziloņkaula tornis, kurā ik pa laikam atveras slēģi, kāds kaut ko pasaka, tad atkal slēģi aizveras un iekšā notiek kaut kas nevienam nezināms, kā arī tiek izlaistas jubilejas monētas. Tā nav! Latvijas Banka nākotnē kļūs tikai atvērtāka, pieejamāka, mēs vairāk ieklausīsimies un vairāk piedalīsimies. Turklāt bez ambīcijām, ka tikai mēs zinām absolūto patiesību. Mūsu uzdevums ir analizēt dažādas iespējas, dažādus instrumentus, kurus politikas veidotāji var izmantot, bet Latvijas Banka nenāks ar pozīciju “vai nu tā, vai nekā”,” sacīja Kazāks.

Viņš uzsvēra, ka Latvijai ir nepieciešami uz analīzi balstīti lēmumi, un Latvijas Banka tajā savu spēju robežās iesaistīsies.

“Es gribu, lai Latvija ir bagāta un pārtikusi valsts. Un par bagātu un pārtikušu valsti var kļūt tikai tad, ja regulāri pieņem kvalitatīvus lēmumus. Savukārt, lai pieņemtu kvalitatīvus lēmumus, ir nepieciešama analīze, lai tie tiktu balstīti faktos, nevis tikai priekšstatos, ka ir tā vai citādāk,” sacīja Kazāks, piebilstot, ka Latvijas Banka ne tikai pati daudz aktīvāk sniegs izvērtējumu un analīzi par dažādām iespējām, bet aicinās daudz aktīvāk tajā iesaistīties arī citas institūcijas.

Jau vēstīts, ka pērn 21. decembrī Kazāks stājās Latvijas Bankas prezidenta amatā. Viņš amatā nomainīja Rimšēviču, kurš kopā ar uzņēmēju Māri Martinsonu ir apsūdzēts korupcijā.
1 komentārs