Kariņš par būvnieku lietu: Tādās “auzās” vairs nevaram iebraukt

10 komentāri

Reaģējot uz skandalozajiem notikumiem būvniecības jomā, kurā pastāv aizdomas par vairākus gadus pastāvošu karteli, atbildīgās ministrijas meklēs risinājumus iepirkumu procedūras uzlabošanai. Ekonomikas ministrijai pirmie ieteikumi jāsniedz līdz 1. oktobrim.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess par kukuļošanu lielā apmērā būvniecības iepirkumos un Konkurences padomes sāktā izmeklēšana par iespējamu sistemātisku karteļu veidošanu, ko paveikušas vismaz 10 vadošās būvniecības kompānijas, mainījušas Ministru prezidenta dienas kārtību. Viņš šodien rīkoja tikšanos ar ekonomikas ministru, finanšu ministru, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Konkurences padomes un Iepirkumu uzraudzības biroja vadību, lai spriestu, ko šajā situācijā darīt.

“Ar vienu elementāru jautājumu, ko mēs valstī varam darīt, kas mums jādara, lai uzlabotu iepirkumu procedūru kā tādu, lai nodrošinātu to nākotnē, lai mēs nepārmaksātu nodokļu maksātāju naudu pārāk dārgās būvēs vai pārāk dārgos, es nezinu, kancelejas iepirkumos, lai mums pietiktu vairāk naudas tām vajadzībām, kas valstī ir vai tās ir mediķu algas, vai tās ir skolotāju, policistu algas vai kas cits,” norāda premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Puses vienojās, ka ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) vadībā līdz 1. oktobrim jāsagatavo informatīvais ziņojums par to, kā, pa dažādām nozarēm strādājot kopā, varētu uzlabot iepirkumu sistēmu.

“Mums ir kā valdībai atbildība reaģēt, tas ir uzlabot, mācīties tagad no tām kļūdām, kuras kļūst redzamas, tā ir krīze, bet katra krīze ir arī jāizmanto, lai uzlabotu, lai nākotnē mēs vairs tādās auzās nevarētu iebraukt,” teic Kariņš.

Bet attiecībā uz iesāktajiem projektiem, kuru realizē ar karteļa veidošanu izskanējušās būvniecības kompānijas, jābūt stingrai kontrolei, lai nodrošinātu, ka darbi tiek pildīti burts burtā un cents centā, kā panāktajā vienošanās ar valsti, norāda Kariņš. Ekonomikas ministrs atzina, ka, runājot ar iesaistītajām pusēm, atklājies, ka priekšlikumi procesa sakārtošanai un uzlabošanai jau ir veidoti.

“Šos priekšlikumus tagad apkoposim un iziesim vēl vienu darba grupas riņķi, lai iespējami straujā tempā izietu cauri un jau piedāvātu valdībai izskatīt visa procesa uzlabojumu,” norāda Nemiro.

Iepirkumos bieži konstatētas situācijas, ka līgumi tiek slēgti par vienām summām, bet tad tiek prasīti papildu līdzekļi. Redzot, ka karteļu veidošanos stimulē situācijas, kad iepirkumos piesakās viens vai divi pretendenti, jo iepirkumu pasūtītājs ar parametriem ierobežo pretendentu loku – plānots sistēmu liberalizēt.

“Līdz ar to ir aizdomas, ka tas ir veidots konkrēti vienam uzņēmumam, un šis viens tad arī uzvar, tātad noteikumu liberalizācija. Ļoti svarīgs aspekts un to jau faktiski gan KNAB, gan Konkurences padome veic, tas ir pasūtītāja izlīgošana, jo ne vienmēr tas apzināti izdarīts,” saka ekonomikas ministrs.

Bet vēl plānots diskutēt par grozījumiem, lai izvairītos no iespējas apzināti veidot karteļus. Nemiro cer, ka arī drīz pēc ziņojuma valdība skatīs arī likumos nepieciešamos grozījumus.