Kampars: Lielākie OIK industrijas patiesie labuma guvēji ir vispārzināmi

7 komentāri

Saeimā sanākusi arī OIK parlamentārās izmeklēšanās komisija, kura uzklausīja svarīgus ar šo sāgu saistītus personāžus, tajā skaitā ekspremjeru Aigaru Kalvīti. Runāja arī kādreizējie ekonomikas ministri Artis Kampars un Daniels Pavļuts, kuri neslēpa, ka subsidētās elektroenerģijas jautājumos vienmēr liela loma bijusi lobiju spiedienam.

Ar burtu salikumu OIK saprotam mūsu kā patērētāju subsīdijas konkrētiem komersantiem, kuri elektroenerģiju ražo no atjaunojamiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā. Par šo tēmu runā jau gadiem, taču īpaši tā aktualizējās pirms pērn aizvadītajām Saeimas vēlēšanām. Pēc tām ievēlētie deputāti nolēma veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju, lai izpētītu OIK ieviešanas vēsturi un atbildīgās amatpersonas.

Kā jau ierasts, ar parlamentārās izmeklēšanas komisijām Latvijā, arī šo pavadīja dažādās peripetijas, jo sevišķi par tās sastāvu. Galu galā aktīvākie OIK sistēmas kritizētāji un parakstu vācēji komisijas izveidei tās sastāvā nemaz netika. Tomēr komisija darbu sākusi, sūta informācijas pieprasījumus un uz sēdēm aicina amatpersonas, kas stāvējušās klāt šīs subsīdiju sistēmas iedibināšanai.

Atbalsts elektroenerģijas ražotājiem Aigara Kalvīša valdības laikā – pagājušās desmitgades vidū – esot ieviests stingri turoties pie Eiropas Savienības nosacījumiem. Pavļuts, kurš bija ekonomikas ministrs no 2011. līdz 2014. gadam, uzsvēra, ka tieši viņš izvērsis plašu cīņu, lai OIK atļauju izsniegšanu apturētu un negatīvās sekas mazinātu.

“Diskusiju tajā brīdī Latvijas sabiedrībā patiesība nebija, jo atjaunojamie energoresursi bija viens no Eiropas Savienības jājamzirdziņiem, brīvais elektroenerģijas tirgus tāpat. Man tiek šad tad pārmests, ka tieši manā ministrēšanas laikā izdots liels daudzums atļauju. Man jāsaka sevis aizstāvībai, ka nevienu OIK atļauju neesmu izsniedzis es pats, nekad šīs tiesības neesmu pārņēmis no ierēdņiem, un ierēdņi darbojās tolaik spēkā esošo likumu ietvaros.”

Atļauju izsniegšanu savā pārziņā uz laiku gan bija pārņēmis Kampars, ekonomikas ministrs pirms Pavļuta. Kampars gan uzsvēra, ka to darījis tieši, lai cīnītos pret aizdomīgiem OIK atļauju pieprasījumiem, kas tajā laikā bija vērojami.

Pašreizējam “Vienotības” ģenerālsekretāram arī nācās skaidroties par ziedojumiem, kurus partijai devuši ar OIK saistīti cilvēki, taču Kampars aicināja paraudzīties uz lielākajiem šīs industrijas privātajiem patiesajiem labuma guvējiem.

“Šeit mums ir ļoti skaidri vārdi, uzvārdi un ģimenes. Neapšaubāmi ar lielu atrāvienu priekšā ir Šķēles ģimene ar vismaz sešām kompānijām. Trijniekā ir arī ar ZZS saistīti cilvēki kā rektores Irinas Pilveres ģimene, kas ir liela OIK saņēmējs. Tāpat visiem zināms uzņēmējs lauksaimniecībā – Paškeviču ģimene.”

Gan Kampars, gan Pavļuts šodienas sēdē arī apliecināja, ka attiecībā uz OIK regulējumu un izmaiņām tajā vienmēr bijis ļoti liels industrijas lobija spiediens.
7 komentāri