Kā tā? Pasaulē pārtika kļūst arvien lētāka, Latvijā – izmaiņu teju nav

9 komentāri

Pasaulē turpina būtiski samazināties dažādu pārtikas produktu cenas, tikmēr Latvijas veikalu plauktos pozitīvas pārmaiņas ir krietni gausākas. Eksperti to skaidro ar nelielo tirgu un augstajām ražošanas izmaksām un prognozē, ka tāpēc straujš cenu kritums nav gaidāms arī turpmāk. Par šā gada lielākajiem uzvarētājiem pārtikas jomā tiek uzskatīt graudkopji, tikmēr smaga krīze turpinās piensaimniecībā.

Globālās pārtikas importa vērtība 2015. gadā tiek lēsta viena triljona ASV dolāru apmērā, kas ir zemākais rādītājs pēdējo piecu gadu laikā. Tas radījis pārtikas cenu kritumu par 19%.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Galvenais iemesls šādam samazinājumam ir pārtikas pārprodukcija tādās nozīmīgākajās importētājvalstīs kā Jaunzēlandē, Austrālijā un ASV.

Foto

Piemēram, piena produktu cena gada laika samazinājusies par 40%, graudiem – par 24%, savukārt cukurs ir lētākais pēdējo deviņu gadu laikā, tāpat kritusies ir arī gaļas cena.

Taču izmaiņas uz mazumtirdzniecības cenu zīmēm Latvijas veikalos ir daudz mērenākas vai nav mainījušās vispār.

Galvenais cenu kritums šogad esot fiksēts piena produktiem, taču runa ir par pāris procentpunktiem un galvenokārt uz akciju rēķina. Pamatcenu pārstrādātāji mainot nelabprāt, par spīti tam, ka Latvijas zemnieki maksā zemāko cenu Eiropā. Iemesls esot ražotāju vājums un mazais tirgus, kas neļauj saražot produkciju par konkurētspējīgu cenu.

Ingūna Gulbe, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja:

Runājot par nākamo gadu, prognozes ir, ka cenas saglabāsies esošajā zemajā līmeni, kas, savukārt, nozīmē, – konsolidācijas process piensaimniecībā turpināsies un daudzām mazajām un vidējām ganāmpulku turētajiem, bizness būs jāpamet.

Video

TOP komentāri

 • DZINTARS
  +9 +9 0

  DZINTARS

  KAMĒR PIE VARAS SĒDĒS UZPIRKTI DEPUTĀTI , TIKMĒR LATVIJĀ NEKAS NEUZLABOSIES , JO , NAUDAS AIZDEVĒJIEM SVF JADABŪ NAUDA ATPAKAĻ , TAS NOZĪMĒ , LIKUMĪGI JĀAPZOG SAVA TAUTA . TĀPĒC NEVAJAGA BRĪNĪTIES KA DAUDZI NO LATVIJAS BRAUC PROM. JO MAZĀK CILVĒKU LATVIJĀ JO LIELĀKI NODOKĻI JĀUZLIEK.
 • Rudīte Koroļkova
  +8 +8 0

  Rudīte Koroļkova

  Ja nebūtu pārtikai tas nenormālais PVN, tad mēs arī varētu uzelpot1
 • kaķene
  +8 +8 0

  kaķene

  kamēr kads vienreiz neiesudzēs so latvijas bardaku kaut kāda augstaka tiesa par cilveku mocīšanu tikmēr sie naudas rāvēji rauss ko varēs aiz vaiga sev ---

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl