Kā tā? Pasaulē pārtika kļūst arvien lētāka, Latvijā – izmaiņu teju nav

9 komentāri
Kā tā? Pasaulē pārtika kļūst arvien lētāka, Latvijā – izmaiņu teju nav
jeffreyw / Flickr

Pasaulē turpina būtiski samazināties dažādu pārtikas produktu cenas, tikmēr Latvijas veikalu plauktos pozitīvas pārmaiņas ir krietni gausākas. Eksperti to skaidro ar nelielo tirgu un augstajām ražošanas izmaksām un prognozē, ka tāpēc straujš cenu kritums nav gaidāms arī turpmāk. Par šā gada lielākajiem uzvarētājiem pārtikas jomā tiek uzskatīt graudkopji, tikmēr smaga krīze turpinās piensaimniecībā.

Globālās pārtikas importa vērtība 2015. gadā tiek lēsta viena triljona ASV dolāru apmērā, kas ir zemākais rādītājs pēdējo piecu gadu laikā. Tas radījis pārtikas cenu kritumu par 19%.

Galvenais iemesls šādam samazinājumam ir pārtikas pārprodukcija tādās nozīmīgākajās importētājvalstīs kā Jaunzēlandē, Austrālijā un ASV.

Foto

Piemēram, piena produktu cena gada laika samazinājusies par 40%, graudiem – par 24%, savukārt cukurs ir lētākais pēdējo deviņu gadu laikā, tāpat kritusies ir arī gaļas cena.

Taču izmaiņas uz mazumtirdzniecības cenu zīmēm Latvijas veikalos ir daudz mērenākas vai nav mainījušās vispār.

Galvenais cenu kritums šogad esot fiksēts piena produktiem, taču runa ir par pāris procentpunktiem un galvenokārt uz akciju rēķina. Pamatcenu pārstrādātāji mainot nelabprāt, par spīti tam, ka Latvijas zemnieki maksā zemāko cenu Eiropā. Iemesls esot ražotāju vājums un mazais tirgus, kas neļauj saražot produkciju par konkurētspējīgu cenu.

Ingūna Gulbe, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja:

Runājot par nākamo gadu, prognozes ir, ka cenas saglabāsies esošajā zemajā līmeni, kas, savukārt, nozīmē, – konsolidācijas process piensaimniecībā turpināsies un daudzām mazajām un vidējām ganāmpulku turētajiem, bizness būs jāpamet.

Video