Kā izjutīsim zemās naftas cenas?

Komentāri

2. Apburtais naftas ieguves un cenas aplis

2/11

Naftas ražotāji cīnās par tirgu

Foto: LETA

Foto: LETA

101 dolārs – tik maksāja viens barels melnā zelta vien pirms četriem mēnešiem. Un kopumā gandrīz četrus pēdējos gadus pasaule bija spiesta pielāgoties augstām naftas cenām. Pēc tam, kad pērn novembrī cenu līknē ielavījās lūzums, naftas cena nogāzās līdz 50 dolāriem par barelu. Par milzīgā –  56% krituma galveno iemeslu eksperti min naftas eksportētājvalstu organizācijas jeb OPEC lēmumu pilnā sparā turpināt ražot un eksportēt naftu, tādējādi faktiski atbalstot naftas pārprodukciju.

Latvijas Bankas eksperts Andris Strazds: ”Tirgus dalībnieki, acīmredzot, gaida, gaidīja, ka OPEC kartelis rīkosies līdzīgi kā 80os gados, kad naftas cenu kritums arī bija būtisks, un OPEC kartelis ļoti būtiski – par aptuveni trešo daļu samazināja savu ražošanas apjomu un tādējādi mēģināja cenu noturēt kaut kādā puslīdz augstā līmenī.”

OPEC kartelī ietilpst 12 valstis no Āfrikas, Tuvajiem Austrumiem, Dienvidamerikas un Apvienotie Arābu Emirāti. Pirms vairāk kā 30 gadiem OPEC tirgus daļa bija 50%t bet 70os – 80%. Tad pieņemtā lēmuma dēļ OPEC strauji zaudēja ietekmi līdz 30%. Latvijas Bankas eksperts spriež, ka acīmredzot OPEC nebija gatavs vēlreiz zaudēt tirgu, ko izdevies atgūt virs 40%tiem.

Ja OPEC samazinātu savus ieguves apjomus, ieguvēji būtu Krievija, kas kontrolē desmito daļu tirgus. Lai gan pirms daudziem gadiem OPEC izmantoja naftu kā ieroci, lai atbalstītu kādu karojošu pusi, tomēr spekulācijas par to, ka OPEC šoreiz vēršas pret Krievijas agresiju Ukrainā eksperti vērtē kā muļķības. Lēmums balstīti uz ekonomiskiem pamatiem, kam gan ir blakusefekti.

2. Apburtais naftas ieguves un cenas aplis

2/11
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lasi vēl