Jaunākie dati: transporta pakalpojumu nozarē būtiski samazinājies eksports

0 Komentāru
Jaunākie dati: transporta pakalpojumu nozarē būtiski samazinājies eksports

Latvijas Bankas maksājumu bilances dati liecina, ka pēc divu ceturkšņu pārtraukuma šā gada otrajā ceturksnī tekošajā kontā ir atgriezies neliels, bet tomēr deficīts, kas veidoja 0.6% no iekšzemes kopprodukta.

Kā skaidro Swedbank ekonomiste Agnese Buceniece, šī ceturkšņa pozitīvā ziņa ir preču un pakalpojumu eksporta pieaugums. Eksportēto preču un pakalpojumu vērtība palielinājās par 0.2%, salīdzinot ar pērnā gada otro ceturksni. Eksportēto preču vērtība turpināja samazināties aizvien krītošo cenu ietekmē.

Tomēr vērtības samazinājums (-1.1%) gada griezumā bija ievērojami mazāks nekā pirmajā ceturksnī (-5.1%). Tas tāpēc, ka mūsu preču eksportētājiem ir izdevies palielināt eksporta apjomus. Eksportēto pakalpojumu vērtības pieaugums kļuva nedaudz lēnāks. Joprojām grūti klājas transporta pakalpojumu sniedzējiem – eksports samazinājies par 7.1%. Kopējā preču un pakalpojumu tirdzniecības bilance gada griezumā pavisam nedaudz pasliktinājās galvenokārt negatīvā cenu faktora ietekmē.

Par tekošā konta deficītu šajā ceturksnī lielā mērā atbildīgs ir sākotnējo ienākumu konts, kura bilance kļuva negatīva. Šajā ceturksnī gada griezumā pieauga nerezidentu ieguldījumu ienākumi Latvijā.

Eksporta apjomu pieaugums otrajā ceturksnī bija ļoti sparīgs. Pagaidām gan datos vēl neredzam Brexit referenduma negatīvo ietekmi. Tomēr sagaidām, ka nākamajos ceturkšņos tā varētu ietekmēt eksporta apjomus. Turpretī eksporta cenas, visticamāk, vairs nesamazināsies tik strauji un pakāpeniski sāks pieaugt. Tas savukārt veicinās eksporta vērtības pieaugumu. Pieļaujot, ka cenas efekts būs spēcīgāks nekā apjomu noplakums, tirdzniecības bilance gada beigās varētu būt pozitīva un pavilkt uz augšu arī tekošo kontu.

0 Komentāru