3 komentāri

Statistikas dati par Eiropas valstu iedzīvotāju ienākumiem un cenu dārdzību rāda, ka Latvijas iedzīvotāju pirktspēja ir zemāka ne tikai kā Igaunijā, bet arī Lietuvā. Ekonomisti atzīst, ka savulaik definētais mērķis – panākt Eiropas Savienības vidējo dzīves līmeni – joprojām ir visai tāls.

Gadumija arī ekonomikā ir atskaites punkts tam, kur esam un uz kurieni ejam. Valsts attīstības plāna vadmotīvs ir ekonomiskais izrāviens, bet vidējā termiņa mērķis noķert Igaunijas labklājības līmeni. Taču izrādās, ka Latvija atpalikusi ne tikai no ziemeļu, bet arī dienvidu kaimiņiem. Par to liecina Eirostat apkopotais tā sauktais pirktspējas paritātes rādītājs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Kad pirktspējas paritāti skatās, tad rēķina gan iedzīvotāju ienākumu, gan cenu līmeni. Ja mēs salīdzinām Latviju ar Lietuvu un Igauniju, tad no Igaunijas mēs atpaliekam ienākumu ziņā, bet iemesls, kāpēc priekšā ir Lietuva, ir tas, ka tur ir relatīvi lētākas cenas. Tā pamatā ir pārtika, ēdināšanas un mājokļu pakalpojumi,” skaidro bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Ja, 2004. gadā iestājoties Eiropas Savienībā, Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju pirktspēja bija uz pusi mazākā nekā vidēji Eiropā, tad, sākoties krīzei, Latvija sāka būtiski iepalikt. Tikmēr, pateicoties lētajām cenām, Lietuva noķērusi Igaunijas līmeni. Šobrīd kaimiņvalstīs pirktspēja līmenis ir 75% no Eiropas Savienības vidējā rādītāja, kamēr Latvija tikai 64%. Lai arī pirktspējas paritātes rādītāju īpaši Lietuvas gadījumā jāvērtē gana piesardzīgi, ekonomisti atzīst, ka bažām ir pamats.

“Statistika ir statistika, un kļūdas tur ir, bet tajā pašā laika lielās tendences tas parāda. Viennozīmīgi izskatās, ka lietuviešu un igauņu ienākums uz vienu iedzīvotāju, kas ir koriģēts pret cenu dārdzību valstī, ir labāks. Tas diemžēl nozīmē, ka Latvija atpaliek. Turklāt šī plaisa kļūst lielāka,” teic “Swedbank” ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Ja salīdzina citu Eiropas valstu iedzīvotāju pirktspēju, redzams, ka Latvija ir tuvu Polijai un Grieķijai, kur cilvēku ienākumu līmenis strauji krīt. Taču līdz Eiropas Savienības vidējam radītājam vēl tāls ceļš ejams.

“Pie tā izaugsme ātruma, kas bijis pēdējos piecus gados, tie noteikti nav desmit, tie, visticamāk, arī nav divdesmit gadi. Mēs noķersim, bet pēc kādiem 30 gadiem vai pat ilgāk,” teic Āboliņš.

“Mēs labprāt vēlētos sasniegt ES vidējo līmeni. Nu, protams. Es arī nāku no Liepājas un labprāt spēlētu ar Porziņģi kopā NBA, bet tomēr ne visiem tas izdodas. Viena lieta ir vēlme, citas, kas sanāk. Nekur nav teikts, ka ES vidējo līmeni kādreiz sasniegsim,” saka Kazāks.

Runājot par šo gadu, ekonomisti prognozē, ka izaugsme būs straujāka. Taču tas saistīts ar Eiropas Savienības fondu naudas atnākšanu. Kad tā beigsies, bez strukturālām reformām Latviju var sagaidīt Grieķijas liktenis.

TOP komentāri

 • SO.
  0 0 0

  SO.

  Man visvairāk žēl, ka, skrienot pakaļ visām ES prasībām, nemaz nepadomājām, ka ari tur lobē savējos, tādēļ zaudējām daudz no savas ekonomikas, tagad zeme ārzemniekiem, pārstrādes uzņēmumi arī, likvidētas ne tikai padomju mums svesās rūpnīcas, kuras gan jau varēja reformēt, bet arī mūsu pašu.Pietrūka patiesi gudru saimnieku un patriotu starp tiem, kas ar naudu, viltu un melošanu vai varbūt mantkārību tika varas elitē.Tagad izrādās, ka visa musu ekonomika šodien turas uz ES naudas. Skumji.
 • Gunis Krāģītis
 • evenks Augusts
  0 0 0

  evenks Augusts

  Es arī no Liepājas un pateikties par perspektīvu varam lielajai krievu tautai par 50 gadu viņu kultūras jūgu. Bet ...vai nevaram dzīvot normāli bez vidējā Eiropas līmeņa, bez šī amoka skrējiena par katru cenu, kam mums tas? Mums sava dzīve, krieviem sava, frančiem sava, ja jau tā iegrozījies. Zeme mums pietiekoši laba, ūdeņu pārbagātība, meži vairāk kā spējam nocirst, ko vēl pilnai laimei, tik jāstrādā un būs pa pilnam visa kā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl