Igaunija groza likumu, samazinot akcīzi alkoholam. Veselības ministre kritiska par Latvijas sekošanu kaimiņu piemēram

8 komentāri
Igaunija groza likumu, samazinot akcīzi alkoholam. Veselības ministre kritiska par Latvijas sekošanu kaimiņu piemēram
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Nerimst diskusijas ap Igaunijas lēmumu samazināt akcīzes nodokli grādīgajiem dzērieniem, lai apturētu tā saukto alkotūrismu uz Latviju. Ziemeļu kaimiņi ceturtdien pieņēmuši attiecīgu likumu, arī Latvijā esot rīcības plāns, taču kritiska par iespējamu akcīzes samazināšanu ir Veselības ministrija.

Igaunija virzās triecientempā, – likumprojekts, kas paredz akcīzes nodokli sidram, alum un stiprajiem dzērieniem samazināt par 25%, jau pieņemts parlamentā visos trijos lasījumos. Ar šīm izmaiņām iecerēts apturēt mūsu ziemeļu kaimiņu alkotūrismu uz Latvijas pierobežu.

Ja tas izdotos, igauņiem nodokļu ieņēmumi pieaugtu, bet mums saruktu. Trauksmi par šo situāciju ceļ Ziemeļvidzemes pierobežas pašvaldības, kurās alkotūrisms ir nozīmīgs bizness. Īpaši izteikti tas ir Valkā, kuras mērs šonedēļ bija Rīgā, lai tai skaitā par šo jautājumu tieši runātu ar nacionālā līmeņa politiķiem.

Pēc viņa teiktā, ir politiķi, kuri izprot konkrētu problēmu, tajā pašā laikā citi nepamatoti apelējot pie tautas veselības aspekta.

“Alkoholiķis… Ja viņš ir izdomājis to savu pudeli izdzert, viņš to izdzers pie jebkādas cenas. Jautājums ir tikai dzēriena kvalitātē. Vai tas būs zemajā plauktā, vai viņš aizies uz parfimērijas veikalu,” saka Valkas mērs Vents Armands Krauklis (“Vidzemes partija”).

Citās domās gan ir atbildīgā veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”), kura uzsver, ka iecerētais ieguvums no šāda soļa būtu tikai šķietams.

“Ja mēs redzam Latvijas rādītājus alkohola patēriņā, mēs diemžēl to patērējam pārāk daudz. Ja paskatāmies, cik izmaksā alkohola izraisītas slimības, nemaz nerunājot par nāvēm, ir jābūt aklam, kurlam un nesaprotošam, lai nepamanītu tiešu saistību,” norāda Viņķele.

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs (“KPV LV”), kurš vada darba grupa šī jautājuma risināšanai, uzsver, ka rīcības plāns ir. Kāds tieši, pagaidām gan netiek atklāts, sākumā jāsagaida izmaiņu gala lēmums Igaunijā, proti, likums vēl jāizsludina prezidentam.

“Ticiet mani, igauņi arī klausās. Viņiem šis ir jūtīgs jautājums. Viņi uzņemas risku zaudēt kaut kādus nodokļu ieņēmumus, cerot gūt ieņēmumus, kas caur akcīzi nonāk Latvijas kasē. Atklāt tagad mūsu ciparus, tas igauņiem tikai nāktu par labu. Šobrīd igauņi šajā akcīzes jautājumā nav mūsu draugi,” pauž Zakatistovs.

Kā un kad šis akcīzes “kariņš” varētu beigties, patlaban nav skaidrs. Tuvākajā laikā Latvijas rīcību plānots apspriest koalīcijas sanāksmē, taču jau drīzumā Saeima dodas vasaras brīvlaikā.