Komentāri
Iedzīvotāju samazināšanās un maksātnespējas regulējums bremzē hipotekāro tirgu
(Foto: LETA)

Turpina savilkties mākoņi ap banku aktivitāti hipotekārajā kreditēšanā. Nu jau ne tikai maksātnespējas regulējums, bet arī iedzīvotāju skaita mazināšanās vairāku reģionu pilsētās bremzē šī tirgus attīstību.

Krīzes dēļ, ko padziļināja arī nekustamā īpašuma burbuļa plīšana, Latvijā hipotekāro kredītu portfelis pēdējo sešu gadu laikā mazinājies par diviem miljardiem eiro un ir 4,8 miljardi eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Foto: LETA

Foto: LETA

DNB Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
Mēs joprojām esam pārmērību pusē, bija burbulis, tagad ir antiburbulis, jo joprojām notiek parādu saistību, Latvijas kopējā parādu saistību samazināšanās.

Šogad iedzīvotāji vidēji mēnesī uzņēmās jaunas saistības līdz 20 miljonu eiro apjomā. Tas sāka raisīt bankās smaidu, tomēr iejaucās maksātnespējas likuma grozījumi.

Lai arī tie paredzēja tikai maksātnespējas procesu uzsākušiem cilvēkiem nolikt vienīgā mājokļa atslēgas uz bankas galda, to kredītiestādes uztvēra kā papildu draudu pazaudēt naudu. Nu jau kādu brīdi daudzi Latvijas iedzīvotāji, kas vēlējās pirkt dzīvokli kredītā, izbauda – kā tas ir, kad bankas pēkšņi divkārt palielinājušas prasītās pirmās iemaksas, kas tagad sasniegušas jau 30%.

Foto: LETA

Foto: LETA

SEB Bankas valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols:
Bankām, lai, cik mums tas nebūtu nepatīkami, beigās sanāk, ka piedāvājumā labiem klientiem iekļauj paredzamos zaudējumus no tiem klientiem, kas izrādīsies ne tik labi.

Bankas atklāj, ka pēc prasību pieauguma novembrī aizdevumu nācās atteikts pusei no potenciālajiem kredītu ņēmējiem. Tāpēc lielās bankas šobrīd neredz vispār jēgu piedalīties arī valsts galvotā pirmā mājokļa iegādes programmā jaunām ģimenēm.

Šobrīd politiķu dienas kārtībā ir maksātnespējas likumā ieviest iespēju iedzīvotājiem izvēlēties, vai ņemt kredītu ar vai bez iespējām nolikt atslēgas. Tas apmierinātu bankas, kas tad sola pirmās iemaksas atgriezt iepriekšējā 10 – 15% līmenī.

Swedbank Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainārs Balcers:
Mēs faktiski esam identificējuši sarunās ar saviem klientiem, ka viņi pauž tādu nelielu kā, kā lai saka, bažu par to, ka viņiem šobrīd tiek uzspiests šis te nolikto atslēgu princips. Tādējādi viņiem tiek uzspiests zināmā mēra arī nosacījumi, kas ir daudz nepieejamāki kreditēšanā.

Bankas prognozē, ka hipotekāro kredītu tirgus arī nākamgad samazināties. Tam vēl viens iemesls – arvien vairākās pilsētās Latvijā iespējams īpašumu cenu samazinājums, jo tur  ir nesaprotamas attīstības perspektīvas, sarūk iedzīvotājs skaits. Piemēram, Daugavpils, Rēzekne, Jēkabpils. Un bankas nevēlas šajās vietās īpašumus vispār kreditēt ilgtermiņā.

DNB Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
Latvijā daudzos gadījumos jau šobrīd banku filiālēs reģionos populārs produkts ir patēriņa kredīts dzīvokļa pirkšanai. Dzīvokļi ir ļoti lēti, cilvēki var uzkrāt jau daļu no pirkuma cenas, arī tas, ka ir likmes augstākas tās bankām šajā gadījumā kompensē risku, kas jau ir droši vien padsmitos procentu nevis mazas viencipara skaitlis.

Bankas uzskata, ka vidusmēra mājokļu tirgū vēlami kreditēšanu atbalstoši, nevis bremzējoši valdības lēmumi.

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl