Iedzīvotāji ir mācījušies no krīzes un tērē prātīgāk, saka ekonomiste

Pievienot komentāru
Iedzīvotāji ir mācījušies no krīzes un tērē prātīgāk, saka ekonomiste
Foto: Images Money/Flickr

Latvijā naudas tērēšanas paradumi ļoti lēni pietuvojas pirmskrīzes līmenim, taču cilvēki ir kļuvuši daudz piesardzīgāki un acīmredzami guvuši mācību no treknajiem gadiem un tiem sekojošajai krīzei.

Nepilni četri tūkstoši iepriekš sarunāto mājsaimniecību pagājušajā gadā krāja čekus un speciālā izdevumu dienasgrāmatā uzskaitīja summas par pirktajām precēm un pakalpojumiem. Centrālā statistikas pārvalde to attiecinājusi uz visu valsti un iznāk šādi: laukos uz vienu mājsaimniecības locekli tērēti 250 eiro mēnesī, pilsētās – 323 eiro, bet Rīgā 377. Vidēji valstī tēriņi uz vienu ģimenes locekli veido 299 eiro.

”Šie 299 eiro varētu šķist maz, bet jāņem vērā, ka šajos izdevumos neietilpst mājsaimniecību izdevumi kapitālajiem remontiem, kā arī mājsaimniecību izdevumi hipotekārajiem kredītiem. Mājsaimniecības 2014. gadā ļoti atturīgi izmantoja savā rīcībā esošos ienākumus,” sacīja CSP dzīves līmeņa statistikas daļas vecākā referente Kristīne Germane.

”Ja mēs salīdzinām to ar pirmskrīzes gadiem, protams, to mācību esam guvuši, un tā uzvedība patērētājiem ir mainījusies. Viņi tomēr vairāk uzkrāj, mēs redzam, ka arī mājsaimniecību depozīti aug diezgan strauji. Mājsaimniecības turpina atmaksāt kredītus, bet viņi arī palielina savus depozītus,” stāsta Lija Strašuna, Swedbank vecākā ekonomiste.

Turklāt Latvijā vadošās bankas eksperti gan apšauba Statistikas pārvaldes aprēķinātos 299 eiro mēnesī uz vienu ģimenes locekli kā objektīvu izdevumu apmēru. Kredītiestādes uzskata, ka tas, viņuprāt, esot lielāks, jo iekšzemes kopprodukts ir kāpis par 3 procentiem, arī algas turpina palielināties, pluss vēl ēnu ekonomikas ienākumi.