Ideja uzlikt akcīzi cukuram, šokolādei un sālim, visticamāk, paliks nerealizēta

1 komentārs

Zemkopības un Finanšu ministrija, kā arī pārtikas ražotāji kategoriski iebilst veselības ministra Gunta Belēviča priekšlikumam ieviest akcīzi neveselīgai pārtikai. Tādējādi revolucionārais priekšlikums palielināt cenu sālim, cukuram un palmu eļļai, kā arī šīs izejvielas saturošiem našķiem, visticamāk, paliks nerealizēts.

No pārtikas produktiem pašlaik ar akcīzes nodokli apliek alkoholu, cigaretes, kafiju un limonādi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Veselības ministrija nešaubās, ka čipsi, šokolāde, bulciņas, cepumi un desu izstrādājumi, kā arī šo našķu pamatizejvielas – sāls, cukurs un palmu eļļa – ir ne mazāk kaitīgi, tāpēc arī apliekami ar akcīzi. Šādi plānots piespiest cilvēkus Latvijā atteikties no neveselīgas ēšanas ieraduma.

Saskaņā ar Belēviča piedāvājumu litru palmu eļļas bija paredzēts sadārdzināt par 41 eirocentu, kilogramu cukura – par 14 centiem, bet kilogramu sāls – par 9 centiem. Papildu akcīze tiktu piemērota šīs vielas bagātīgi saturošām našķu grupām, kopumā gadā valsts budžetā ienesot 30 miljonus eiro.

Visticamāk gan, ievārījumu gatavošanas tradīcijas Latvijā nevajadzēs mainīt, vismaz ne akcīzes ieviešanas dēļ neveselīgai pārtikai. Pret Belēviča ideju kategoriski iestājusies Latvijā ietekmīgā pārtikas ražotāju federācija un viņu intereses pārstāvošā Zemkopības ministrija.

Zemkopības ministrija gatavo negatīvu atzinumu, ko iesniegs Finanšu ministrijai, kura arī ir noskaņota skeptiski, jo tik apjomīgu un sarežģīti administrējamu nodokļu ieviešana paaugstināšot administratīvo slogu un izmaksas gan valstij, gan uzņēmējiem. Var prognozēt, ka arī Saeimā Belēviča idejai atbalsta nebūs.

Belēvičs gan cerības nav atmetis, ņemot vēra skaudro realitāti valsts budžetā, kur papildu ieņēmumi būs vajadzīgi kā ēst. Tāpat Belēvičs turpināšot darbu pie priekšlikumiem, kā mazināt citus nelāgus ieradumus. Jaunākā no idejām paredz ar nodokli aplikt arī solārijus.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl