Rīgā durvis vēris Latvijā pirmais beziepakojuma preču veikals “Burka”

68 komentāri
Rīgā durvis vēris Latvijā pirmais beziepakojuma preču veikals “Burka”
Foto: Dmitrijs Suļžics / F64. Kolāža: Skaties.lv

Rīgā durvis vēris Latvijā pirmais beziepakojuma preču veikals. Tajā var iegādāties pārtikas preces uz svara, izmantojot savu taru.

Beziepakojuma veikala “Burka” dibinātāja ir Valsts kontroles Starptautiskās sadarbības daļas vadītāja Marija Sološenko. Viņai ideja radusies, mājās audzinot mazuli. Pagrieziena punkts notikuma attīstībā bija, pasūtot pārtiku uz mājām.

“Man atveda maisu maisos, viss bija pilns ar maisiem. Kad saturu pārbēru savās burciņās, man bija pilna miskaste. Tad man atausa, cik es daudz atkritumu saražoju, otrkārt, ka tā ir mana izmestā nauda,” stāsta Sološenko.

Sieviete sāka interesēties par “zero waste” kustību, apjauta, ka tā populāra visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, kur tai vairāki tūkstoši sekotāju. Viņa min: “Sāku skatīties uz savu dzīvi, kā es varu dzīvot tīrāk un dabai draudzīgāk. Jā, nāca apjausma, ka lielu daļu atkritumu mēs radām iepērkoties. Un faktiski radīju veikalu sev, kur varētu iepirkties bez atkritumiem.”

Marija pieredzes apmaiņā devusies uz Barselonu, kur šādas bodes ap desmit un vecākā, kas vaļā vērta teju pirms simts gadiem, joprojām saglabājusies un strādā.

Veikala dibinātāja cer, ka viņu publika būs cilvēki, kas aizdomājas par savām rīcības sekām. LNT Ziņu aptaujātie tam piekrīt.

“Līdz miltiem un cukura man vēl jānonāk, bet es ļoti ikdienā cīnos ar maisiņu pārbagātību, un es cenšos neņemt lielajos veikalos nekad maisiņu. Ņemu no mājām līdzi,” stāsta Dina.

Savukārt Sannija min: “Tirgū tas noteikti ir lētāk – piens, krējums, biezpiens, bet kā tas būs veikalā, veikals parādīs.”

Veikalniece gan norāda, ka šobrīd kā lielākais izaicinājums viņiem ir nevis darbs ar klientiem, bet ar piegādātāju izglītošanu.

“Mums bija kuriozs ar Himalaju sāli. Mēs pasūtījām 20 kilogramu maisu. Un saņēmām sāli paciņās pa 500 gramiem sapakotu. Kad piegādātajam sāku skaidrot, ka mums ir tāds koncepts, mēs saudzējam dabu un to lieko iepakojumu mums nevajag, kas arī ir viņu resurs, tēriņi, piegādāts teica – nu kā, jūs varat atvērt iepakojumus un sabērt,” stāsta Sološenko.

Arī veikala interjers ir tapis videi draudzīgs – tas izveidots no atjaunojamiem resursiem, demonstrējot, ka tā vietā, lai mestu ārā vecās paletes un salūzušās mēbeles, tās ir iespējams pārveidot un izmantot atkārtoti. Veikals atrodas Krišjāņa Barona ielā 59/61.

68 komentāri