Veikt maksājumu, neizejot no “Facebook” – banku norēķinos gaidāmas jaunas izmaiņas

1 komentārs
Veikt maksājumu, neizejot no “Facebook” – banku norēķinos gaidāmas jaunas izmaiņas
Foto: Pixabay.com

Izveidot pašam savu banku telefona lietotnē, vienā internetbankā redzēt citu banku kontus un veikt maksājumu, neizejot no sociālā tīkla “Facebook” – šādām izmaiņām, kas nākamajos gados solās kļūt par klientu ikdienu, sākušas gatavoties Latvijas lielākās bankas.

Latvijas lielākās bankas sāk gatavoties vērienīgām pārmaiņām, ko izprovocējuši tehnoloģiju uzņēmumi vairākās Eiropas valstīs. Nākamgad stāsies spēkā maksājumu pakalpojumu direktīva, tā paredz, ka bankām vairs nebūs ekskluzīvu tiesību sniegt saviem klientiem informāciju par kontu vai maksājumiem.

Bankām būs jānodrošina trešo pušu – citu banku vai uzņēmumu – pieeja klientu datiem, ja vien, protams, klients to būs ļāvis. Tas saucas open banking jeb atvērtā banka.

“Direktīva ir ļoti liels pavērsiens banku jomā kā tāds, jo izsenis banka bijusi slēgta.  00:16:43 slēgts bizness ir miris bizness, un arī mēs transformējamies un pamazām kļūstam par dzīves stila banku, kas vairāk orientēta uz klientiem,” saka “Swedbank” Sadarbības partneru attiecību vadītājs Arnis Trafimovičs.

Bankas gatavojas tam, lai to internetbankā klients varētu redzēt savu konta atlikumus citās bankās un veikt no tiem maksājumus. Tad, piemēram, vienam pakalpojumam varēs piesaistīt vairāku dažādu banku kontus. Nākotnē būs iespēja veidot arī savu banku – izveidot telefona lietotni, kurā salikt dažādu banku pakalpojumus.

Bankas arī pašas grib sadarboties ar uzņēmumiem, kas var piedāvāt pakalpojumu ar pievienoto vērtību, piemēram, analizēt klientu kontu datus – kur tērēts, cik daudz, kā mazināt izmaksas vai veidot uzkrājumus. “Tas pavisam noteikti nesadārdzinās klientu attiecības ar banku,” norāda “Swedbank” pārstāvis.

Jau šobrīd “SEB” un “Swedbank” izveidojušas uzņēmējiem virtuālās smilšu kastes, kurās uzņēmumi var izmēģināt savu spēkus. ļoti iespējams, direktīvu izmantos arī “Facebook”, “Amazon” un “Google”, savās mājaslapās ieviešot pogu, kuru nospiežot, varēs veikt maksājumus, neapmeklējot internetbanku. Līdzīgi tas var notikt arī ar “Skype” vai “WhatsApp”.

Tomēr, lai piekļūtu bankas datiem, uzņēmumiem būs jāsaņem maksājumu iestādes licence, to Latvijā izsniegs Finanšu un kapitāla tirgus komisija, pārbaudot uzņēmumus kapitāla izcelsmi, amatpersonas, akcionāru un citas lietas. Uzraugs atbalsta briestošās pārmaiņas tirgū, aicinot bankas neliegt trešo pušu pieeju klientu datiem. Saņemti arī pirmie licencēšanas pieprasījumi no ārvalstu kompānijām.

“Šobrīd notiek sarunas un dokumentu izskatīšana, izvērtēšana, lai saņemtu licenci.. Viņi sniegs maksājumu injicēšanas un kontu apkopošanas pakalpojumu licenci,” norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve Agnese Līcīte.

Uzraugs seko līdzi, lai bankas ievērotu visus datu drošības aspektus. Tiesa, lai izmantotu jaunās iespējas, arī pašiem banku klientiem būs jāmaina domāšana, secina finanšu tirgus uzraugs, kas kopā ar finanšu tirgus dalībniekiem līdz šim tieši pretēji – visus aicināja savus banku datus lieki nevienam neatklāt.

Baņķieri domā, ka iedzīvotājiem, ņemot vērā citu valstu pieredzi, varēru būt interese par jaunajām iespējām finanšu tirgū.

1 komentārs